Chrysler: od kolébky po bankrot
30.04.2009 18:18 Původní zpráva
Chrysler Corporation vznikla v červnu roku 1925 z Maxwell Motor Company, přičemž za název vděčí konstruktéru a později manažerovi Walteru P. Chryslerovi. První model Chrysler Six se však zrodil již o rok dříve a přinesl úspěch. V roce 1925 se auta pojmenovaném po svém novém šestiválci prodalo 32 tisíc exemplářů a nová značka se vyšvihla na pátou pozici v automobilovém průmyslu.
Třicátá léta se u Chrysleru nesla v duchu Airflow. Automobilka s pomocí Orvilla Wrighta vybudovala aerodynamický tunel, první v automobilovém průmyslu. Zákazníky však aerodynamické tvary modelů Airflow nezaujaly. Krizi tak musely zažehnat prodeje jiných značek patřících tehdy Chrysleru, jako byla levná a obyčejná auta Plymouth a Dodge.
Do Evropy se poprvé Chrysler odvážil expandovat v šedesátých letech, kdy koupil majoritní podíl ve třech automobilkách, mezi něž patřila i francouzská Simca. Ty však kvůli krizi v sedmdesátých letech musel prodat. Zároveň se však zasloužil o vznik kategorie amerických muscle cars. Chryslerem vyráběný Dodge Charger s původně závodním motorem Hemi okouzlil Spojené státy stejně jako Mustang od Fordu.
Dosud nejtěžším obdobím Chrysleru byl počátek osmdesátých let. V září roku 1979 požádala automobilka americkou vládu, aby se zaručila za jeho dluhy 1,5 miliardy dolarů, a zabránila tak bankrotu. Prezident Jimmy Carter tak učinil, ač nerad.
Na počátku devadesátých let se Chrysler vrátil do Evropy. V závodě Magna-Steyr v Rakousku se začaly vyrábět Chrysler Voyager a Jeep Grand Cherokee, který se tam dělá dodnes spolu s Chryslerem 300C a Jeepem Commander.
ČTĚTE TAKÉ: Test Chrysleru Grand Voyager 2,8 CRD
V roce 1998 se Chrysler spojil ve fúzi s koncernem Daimler, i když americká strana často hovořila spíše o tom, že ji Němci převzali. Plány na dobytí světa však Daimleru nevycházely podle představ, takže v roce 2007 Němci prodali skupinu Chrysler společnosti Cerberus Capital Management, která se potýká se současnou krizí. Do skupiny nyní patří značky Chrysler, Dodge a Jeep.
Foto: Chrysler
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.