Porsche aneb Co se vyklubalo z brouka
08.06.2008 08:00 Původní zpráva
Svět bez porsche by nebyl takový, jaký je. Porsche jako první v Evropě v roce 1966 začalo oficiálně měřit emise oxidu uhličitého, v roce 2001 jeho vedení do Prahy vrátilo Kafkovu knihovnu o tisíci svazcích a teoreticky je možné, že by ještě žil James Dean, nebýt jeho nadšení pro 550 Spyder.
Prototyp sportovního auta od Ferryho Porsche (který byl synem Ferdinanda Porsche, slavného stvořitele Volkswagenu Brouk, a jenž se správně jmenoval Ferdinand Anton Ernst) s identifikačním číslem 356-001 přitom získal povolení k provozu na silnicích před šedesáti lety. Přesněji 8. června 1948 a šlo tehdy o první produkční model značky.
„Všechno to začalo, když jsem toužil po svém vlastním autě, ale žádné z těch prodávaných mi nevyhovovalo. Tak jsem se rozhodl, že si ho postavím sám," tvrdil po letech Ferry Porsche. Možná to byla jen historka pro pobavení, možná nikoli. Každopádně obratné auto s motorem vzadu stálo na počátku příběhu, během něhož se Porsche stalo nejsilnější německou automobilkou.
Ferry tehdy rozvinul myšlenku svého otce Ferdinanda a při konstrukci Porsche 356 vycházel z brouka. Ten se ostatně měl původně jmenovat Porsche 60, nicméně název Volkswagen se nejspíš Hitlerovi líbil víc. Poválečný nedostatek dílů znamenal, že vzduchem chlazený čtyřválec o výkonu 35 koní, umístěný vzadu, si Porsche vypůjčilo od brouka stejně jako převodovku, zavěšení kol a designéra Erwina Komendu.
Ferry začal auta dávat dohromady v dočasném útočišti v rakouském Gmündu, kde vzniklo kolem padesáti exemplářů s hliníkovou karoserií. V roce 1950 se firma přesunula zpátky do Zuffenhausenu u Stuttgartu (ve Stuttgartu Ferryho otec Ferdinand založil společnost Dr. ing. h. c. F. Porsche už v roce 1931) a materiál karoserie se změnil na ocel. Postupem času vznikly verze A, B a C podle toho, jak nabývaly na převaze díly vyráběné samotným Porsche nad zbytky po Volkswagenu.
Přitažlivost porsche vždycky zvyšovalo spojení se závody. Úplně první tři vyrobená auta (model 64) vznikla pro plánovaný řidičský maraton Berlín-Řím v roce 1939. Na silnici se ovšem nedostala, protože Hitler tehdy změnil trasu na Berlín-Varšava a už nešlo tak docela o závod.
Velkého úspěchu se porsche dočkalo až s 550 Spyder, který v roce 1956 celkově zvítězil v sicilském Targa Florio. Tento výjimečný stroj si však stejně většina lidí pamatuje kvůli tomu, že rok předtím 30. září si ho chtěl jistý James Byron Dean osahat cestou do kalifornského Salinas a test neproběhl podle plánu.
Slávu na okruzích šířilo v sedmdesátých letech Porsche 917. Stroj, díky němuž poprvé značka triumfovala v letech 1970 a 1971 na čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans, si navíc zahrál se Stevem McQueenem ve filmu. A není náhodou, že Le Mans z roku 1971 je všeobecně považován za dosud nejlepší ztvárnění automobilových závodů na plátně. Tehdy totiž 917 zvládla akceleraci na stovku za 3,5 sekundy a maximální rychlost 370 kilometrů v hodině.
Nejslavnějším porsche se nicméně stala devětsetjedenáctka. Ještě před jejím představením na podzim roku 1963 se kvůli ní stačil pohádat tehdejší šéfdesignér Butzi Porsche (Ferdinand Alexander, nejstarší syn Ferryho) s předchozím šéfdesignérem Erwinem Komendou kvůli údajným zásahům do vzhledu. A označení 911 bylo nouzovým řešením, protože původní 901 měl zaregistrovaný Peugeot.
Řada 911 je dlouhodobě základem, vedle níž koexistovali nástupci 356 coby levného sportovního auta. Jedním z nich byl model 914 vyrobený ve spolupráci s Volkswagenem, jiným 924 - první porsche s vodou chlazeným motorem, a navíc umístěným vpředu! Nebýt rozhodnutí z konce devadesátých let o výrobě SUV Cayenne, zůstala by 924 mezi fanoušky značky nejméně oblíbeným modelem.
Supersportovní výkony zase nabízela linie, která začala v roce 1981 s vývojem 959. Té 959, jež se prodávala kvůli homologaci na závody skupiny B, stala se technickým skvostem a jejíž jeden z vyrobených 337 vozů vlastní třeba Bill Gates. Její nástupce 911 GT1 Strassenversion je ještě vzácnější, neboť existuje pouze ve třiceti exemplářích.
Ať už ale bude Porsche vyrábět supersporty, sportovně užitková auta, anebo čtyřdveřová kupé, na první Porsche 356 nelze zapomenout. Třeba proto, že po šedesáti letech existence značky po silnicích ještě polovina ze všech 76 313 vyrobených exemplářů jezdí.
Foto: Porsche
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.