Romeo a Giulietta, láska století
19.03.2010 07:00 Původní zpráva
Ani naprostý motoristický analfabet při zmínce o Alfě Romeo neodpoví skelným pohledem. Italská značka vnesla do světa aut srdcervoucí vášeň i první legendy. Letos v červnu oslaví sté výročí založení. Ještě před tím se však rozhodne o její budoucnosti.
Pařížský autosalon, píše se rok 2006. Alfa Romeo právě odhaluje sériovou verzi supersportovního kupé 8C Competizione. Propojení s minulostí nezpochybnitelné. Okouzlující novinka má však před sebou složitý úkol týkající se budoucnosti: její design se má stát základem pro alfy následujících let. A to v době, kdy roční prodeje poklesly z 213 tisíc vozů v sezóně 2001 na 160 tisíc exemplářů.
Zpátky do přítomnosti. Loni Alfa Romeo prodala 110 tisíc aut a na základě křivek 8C Competizione zatím vznikl jediný model: malý hatchback MiTo. Autosalon, který letos počátkem března tradičně hostí Ženeva, přinese druhou interpretaci nového designového směru. Tentokrát aplikovaný na hatchback nižší střední třídy, jenž ponese pro Alfu legendární jméno Giulietta.
Nová Giulietta znamená pro automobilku sídlící v Turíně klíč k budoucnosti. Pokud si model konkurující Volkswagenu Golf či BMW 1 zákazníci oblíbí, před Alfou Romeo se otevřou nové možnosti. V opačném případě hrozí zmrazení vývoje a možná i katastrofičtější scénář. Času přitom není nazbyt. Šéf koncernu Fiat Sergio Marchionne, do nějž Alfa od roku 1986 patří, se vyjádřil jasně. Do půlky dubna budou karty rozdány.
Během stovky let existence Alfa Romeo zažila ledacos. Několikrát se ocitla na pokraji bankrotu, daleko častěji však triumfovala na závodních okruzích, byla velebena politiky a střídavě zatracována majiteli jejích aut kvůli nespolehlivosti. A ze všeho nejvíc byla milována pro nápaditý design, který má duši.
Na počátku byla Alfa. Respektive Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, abychom byli přesní, založená v Miláně 24. června 1910. O pět let později se jí ujal neapolský podnikatel Nicola Romeo, jenž automobilovou továrnu přetvořil na výrobnu munice, letadlových motorů a čehokoli, co souviselo s probíhající válkou. Jenže jelikož se ještě v roce 1919 nacházely ve skladech komponenty pro zhruba stovku vozů čekajících na zkompletování, do Milána se vrátila výroba aut. O rok později už nebyla Alfa, nýbrž Alfa Romeo.
Vášeň spojená s Alfou Romeo nevyrašila sama od sebe. Téměř cokoli týkající se značky má mýtický nádech, stačí se zastavit u znaku. Původně byl vytvořen na základě erbu rodu Viscontiů v kombinaci s červeným křížem na bílém pozadí coby symbolem Milána. V pátém století údajně obrovský had sužoval obyvatele okolí města, čemuž rázně učinil přítrž Ottoni Visconti. Milánský kříž má zase původ v první křižácké výpravě, neboť Giovanni Da Rio údajně jako první zdolal opevnění Jeruzaléma.
Legendy Alfa Romeo přitahovala, i pokud jde o automobilové závody. Značka se motorsportu upsala rok po svém založení, ve dvacátých letech se pak v týmu objevil mladý jezdec Enzo Ferrari, který se ukázal především jako schopný šéf závodního týmu. Naneštěstí pro Alfu ji se svou čerstvě vybudovanou stájí záhy opustil. Přesto se za volantem závodních strojů Alfa Romeo vystřídaly řidičské hvězdy, jako byli Tazio Nuvolari či Juan Manuel Fangio. V prvním ročníku formule 1 pak za volantem Alfy Romeo 158 v roce 1950 triumfoval Giuseppe Farina.
Vraťme se však nakrátko k bouřlivému vývoji automobilky v prvních letech existence. Již v roce 1928 ji opustil Nicola Romeo a vše směřovalo ke krachu. Nakonec zasáhl stát a Alfa Romeo se od roku 1932 stala pýchou mussoliniovské Itálie. Během této éry vznikla například okouzlující Alfa Romeo 8C 2900B Berlinetta Touring, jež sklidila ovace na loňské soutěži krásy veteránů ve Villa d'Este. Třebaže druhá světová válka opět utnula produkci aut, ve státní správě nakonec automobilka zůstala přes pět desítek let.
Pod kuratelou státu si Alfa Romeo vedla zpočátku dobře. Jakmile po ukončení války naběhla opět výroba, konstruktéři se pustili do experimentování. V roce 1952 tak vznikl projekt, jehož cílem bylo stvořit malé auto s pohonem předních kol, tehdy zcela novátorským. Předchůdce těch nejběžnějších současných vozů se ale nakonec do sériové výroby neprotlačil. První alfou s pohonem předních kol se tak stal až Alfasud počátkem sedmdesátých let.
Tehdy už zase Alfa Romeo stála na pokraji bankrotu. Přesto mezitím osvěžila automobilový svět mnoha úchvatnými modely. Jedním z nich byla první nádherná Giulietta z poloviny padesátých let, Spider z následující dekády se proslavil mimo jiné díky filmu Absolvent s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Neméně uhrančivě působila Giulia či od ní odvozené kupé Montreal.
ČTĚTE TAKÉ: Test Alfy Romeo 159 Sportwagon 3,2
Nakonec automobilku od státu odkoupil v roce 1986 Fiat. Následovaly další modely, z nichž mezi nejatraktivnější patřila Alfa Romeo 156 z roku 1997. Pohříchu ovšem také velmi poruchová, která poškodila nijak valnou image značky ohledně spolehlivosti na spoustu dalších let dopředu. Ani služba v barvách italských karabiníků nepomohla.
ČTĚTE TAKÉ: Alfa Giulietta oživuje slavnou minulost
Pokud se dnes podíváte na nabídku Alfy Romeo, museli byste naprosto postrádat estetické cítění, aby ve vás její modely neprobudily jakékoliv emoce. Počínaje malým MiTo a konče třeba kupé Brera. To ovšem neznamená, že si je vzápětí poběžíte koupit. Nová Giulietta to musí v zájmu zachování slavné značky změnit. Alfa Romeo se v rámci nového uspořádání nedávno spojila do jedné divize s Maserati a sportovním oddělením Abarth. Jestli z toho vznikne další kavalkáda výjimečně přitažlivých aut, je otázkou. Přinejmenším do poloviny dubna...
Foto: Alfa Romeo
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.