Je výhodné pořídit si auto s dvouspojkovou převodovkou?

23. 7. 2019 09:43
Dvouspojková převodovka.
Dvouspojková převodovka.

Manuálním převodovkám sice ještě neodzvonilo, automaty už se ale prodávají čím dál víc. Prémiová auta už často některé motorizace ani s ruční převodovkou nenabízejí. Automatické řazení je pohodlné a pokud se jedná o dvouspojkový automat, může dodat i sportovní charakter jízdy. Co ale za pár let? Vydrží fungovat bez poruchy? A jak dlouho?

Ještě před deseti lety byla dvouspojková převodovka vlastně raritou a používali ji jen výrobci prémiových aut. Dnes je v portfoliu snad každé značky. Výhodou dvouspojkového řazení je především rychlost, jakou se změní rychlostní stupeň. Zkracuje se prodleva, procesy tu probíhají v milisekundách. Zařízení je ale složitější, dražší a co opravy? Jsou také náročnější?

Vyšší náklady, ale lepší výsledky

Dvouspojkové převodovky se skládají ze dvou převodovek, které mají vlastní spojku. Typy spojky mohou být buď DQ200 na suché bázi, či DQ250 na olejové lázni. Principem rychlé změny převodu u dvouspojkové převodovky je to, že každá spojka řadí polovinu rychlostních stupňů (první spojka 1, 3, 5, R a druhá 2, 4, 6). Při řazení dochází k rozepnutí jedné spojky a současně k sepnutí druhé spojky, kdy nedochází ke ztrátě akcelerace a tah motoru nepolevuje. Jinými slovy při řazení je už de facto převod zařazen.

"Velkou výhodou dvouspojkových převodovek je rychlé a plynulé řazení, při kterém řidič nepociťuje ztrátu výkonu motoru auta, říká odborník ze sítě ProfiAuto. "Obecně by se dalo říci, že vozidla s dvouspojkovou převodovkou jsou o přibližně 50 tisíc korun dražší než s manuálním řazením, oprostíme-li se od výrobce, typu a verze motoru," dodává. Samozřejmostí by ale měl být pravidelný servis, který zaručí dobrou funkčnost po delší dobu.

Kolik to stojí

Cena za opravu dvouspojkové převodovky je u různých značek automobilů rozdílná a přímo úměrně souvisí s cenou auta. Čím je dražší vozidlo, tím je cena za servis vyšší. Nejlevnější je u běžných automobilů. Základní údržba bude stát okolo šesti tisíc korun, kdy servis zkontroluje olej a udělá počítačovou diagnostiku. Výměna suché spojky vyjde na přibližně 35 tisíc korun a výměna mechatroniky až na cca 40 tisíc korun. Při koupi ojetého auta je pak lepší dívat se po exemplářích s již vyměněnou spojkou, zejména po víc než 150 tisících najetých kilometrech.

5 doporučení, aby dvouspojková převodovka vydržela co nejdéle:

1) Měňte pravidelně olej. U tzv. mokré spojky po ujetých ne více než 60 000 km a u tzv. suché po maximálně 120 000 km.
2) Nepopojíždějte v kolonách, ale nechávejte si větší mezeru a rychle se rozjeďte než abyste pomalu popojížděli. Předejte tak zbytečnému opotřebovávání převodovky.
3) Nevyřazujte na neutrál při každém zastavení.
4) Neparkujte ve vlhku. Předcházejte vzdušné vlhkosti a pronikání nečistot, které převodovky poškozují.
5) Pokud nemáte sportovní auto, tak jej nepoužívejte jako závodní. Motory běžných aut nejsou koncipované na takovou zátěž.

Autor: Josef ŽídekFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ