Nový Superb září v Ženevě
04.03.2008 13:13 Původní zpráva
Druhá generace Superbu není ani sedan jako dříve, ani liftback. Nový unikátní systém otevírání dveří kufru z ní dělá obojí. Také již nebude prodlouženým sourozencem Volkswagenu Passat, ale svébytným autem s konečně kvalitní nabídkou motorů.
ČTĚTE TAKÉ: Nový Superb 3,6 FSI V6 versus Ford Mondeo 2,5T ve srovnávacím testu
O novém Superbu se v českých médiích již napsalo mnoho. Škoda totiž stejně jako většina ostatních automobilek začala zveřejňovat fotografie svých novinek a první informace o nich ještě před jejich výstavní premiérou. Nový Superb již nebude jen prodlouženou verzí minulé generace Volkswagenu Passat, ale svébytným modelem.
ČTĚTE TAKÉ: Že by nový superb u dálničních policistů neměl šanci?
Ani sebelepší fotografie však nedokáže dokonale zprostředkovat, jak novinka vypadá ve skutečnosti. Lépe než na fotografiích. Nezvyklý profil ve skutečnosti tolik nevyniká, Superb ve skutečnosti působí vyváženěji. Jeho interiér již nepřipomíná sourozence Passat, největší škodovka má konečně svébytný interiér. Přestože zdědila několik detailů po svém předchůdci.
ČTĚTE TAKÉ: Nová Škoda Superb - nové ceny
Největší zajímavostí nového Superbu jsou dveře kufru, patentované pod názvem „Twindoor". Díky unikátnímu systému jdou totiž otevírat nejen samostatně jako u minulé generace Superbu, ale i celé se zadním sklem jako v Octavii. Typicky český, jednoduchý a vynikající nápad řeší odvěký problém všech sedanů: vyvážené proporce za cenu jisté nepraktičnosti. Nový Superb vypadá stále jako sedan, ale jeho dveře jde otevírat i se sklem a tudíž do kufru snadno naložit i větší předměty.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Nový Superb je o 3,5 centimetru delší než předchůdce, o necelé dva širší a o necelý centimetr nižší. Rozměr asi nejsledovanější - rozvor se zkrátil o více než čtyři centimetry a neodpovídá žádnému jinému vozu z koncernu VW, což je důkazem využití nové modulární koncepce koncernových automoilů. Přesto je v novém Superbu ale na zadních sedadlech podle rvaních dojmů ještě více místa, než v předchůdci.
První generace Superbu používala spíše starší motory, aby tolik nekonkurovala koncernovým Volkswagenům. Superb si však nakonec kupovali jiní zákazníci a tak koncern uvolnil i moderní motory. Staré naftové motory doplnil nový turbodiesel s přímým vstřikováním common-rail o výkonu 170 koní/125 kW, novým „benzínovým" základem je dvojitě přeplňovaná čtrnáctistovka 1,4 TSI s výkonem 125 koní/92 kW. Novinkou je také pohon všech kol, dodávaný zatím k nejsilnějšímu šestiválci, který dělá z nového Superbu nejsilnější škodovku všech dob. Výkon 260 koní/191 W ji stačí ke zrychlení na 100 km/h za 6,5 sekundy a maximální rychlosti 250 km/h. A to není vše. Nový Suberb může mít až devět airbagů a také systém automatického parkování.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.