Biopaliva
30.08.2008 00:00 Původní zpráva
Pohonné látky vyráběné z organické (živé) hmoty
Způsobem spalování v motoru se neliší od klasických fosilních paliv. Pro vznětové agregáty je určena bionafta, v zážehových motorech se nejčastěji spaluje směs E85, tvořená 85 procenty biolihu a 15 procenty benzínu. Adaptace na biopaliva přitom obnáší jen relativně jednoduché úpravy, zejména na palivovém vedení a vstřikovacím systému. Pro takto přizpůsobené vozy se v Evropy vžil název Flexifuel.
ČTĚTE TAKÉ: Biopaliva ode zdi ke zdi
Například ve Švédsku je E85 běžná součást sortimentu čerpacích stanic. O jeho rozšíření svědčí mj. fakt, že osm z deseti Fordů Focus prodaných na švédském trhu je v provedení Flexifuel.
Od 1. září 2007 se biopaliva povinně přimíchávají do PHM prodávaných v České republice, biosložka musí dle platné legislativy tvořit minimálně dvě procenta.
Biopaliva mají dvě klíčové výhody: a) jedná se o obnovitelný zdroj b) CO2 vzniklý při jejich spalování byl předtím pohlcen rostlinami, které na konci svého života posloužily jako surovina k výrobě biopaliva. Teoreticky. V poslední době sílí po celém světě hlasy, které dávají oblibu biopaliv do souvislosti s růstem cen potravin, zatímco jiní upozorňují na to, že při současných výrobních technologiích napáchají biopaliva více ekologické škody než užitku. Svůj postoj k biopalivům proto slíbila přehodnotit i Evropská unie.
TESTOVÁNO REDAKTORY TÝDEN.CZ: Ford Focus Flexifuel
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.