Zero emission, to by mohlo být vytesáno jako heslo současnosti na bránu ženevského autosalonu. Nula škodlivých emisí, vykřikují automobilky do světa a dokumentují tak svou starost o životní prostředí. A předvádějí vozy na elektrický nebo alespoň hybridní pohon.
Nemusíme se bát, že zítra nebo pozítří už se bez elektromobilu neobejdeme. Tak blízká budoucnost to ještě není. První vlaštovky však již přilétly v podobě Chevroletu Volt, Nissanu Leaf či Peugeotu iOn, větší rozvoj ale přijde v budoucích letech. Lze tak soudit alespoň podle konceptů, které automobilky v Ženevě prezentují.
Ford vystavuje elektrický focus s plánem začátku výroby v příštím roce, Rolls-Royce zase bude svůj elektromobil 102EX testovat po světě a podle ohlasů se prý rozhodne, zda spustí sériovou výrobu, Nissan chce dokázat, že elektrický pohon sluší nejen městským vozítkům, ale také sportovním automobilům, a tak vypustil koncept Esflow, který využívá stejný agregát a lithium-iontové akumulátory jako sourozenecký leaf, ale z nuly na stovku akceleruje za pět sekund.
Zajímavostí je, že do elektrického dobrodružství se zapojila i jediná čínská automobilka v ženevských výstavních halách: BYD svůj koncept v podobě pětimístného crossoveru pojmenovala e6 a chce s ním v následujícím roce přijít na trh. Maximální rychlost uvádí 140 km/h a městský dojezd 300 km. To už je slušné číslo, ovšem vyzkoušet jeho pravdivost nelze...
Do elektrického trendu se pustil i Smart s projektem forspeed. Podle údajů výrobce zrychlí vozítko za 5,5 sekundy na šedesátikilometrovou rychlost a dojezd má 135 kilometrů. Také využívá lithium-iontové baterie, na jejichž vylepšování vývojáři stále pracují; právě kapacita akumulátorů je totiž problém. Například mrazivé počasí se na nich podepisuje velkými ztrátami. „V jednotlivých firmách se zvětšování jejich kapacity věnuje spousta lidí a vývoj se ubírá snad dvaceti směry. To by bylo, aby někdo neobjevil správnou cestu," říkal s optimismem jeden z inženýrů automobilky Smart.