Společnost Mitsubishi Motors Corporation (MMC) na 45. ročníku autosalonu v Tokiu, který v pátek otevře své brány veřejnosti, oslaví světovou premiéru modelu Mitsubishi e-Evolution Concept. Vysoce výkonné SUV na čistě elektrický pohon zhmotňuje novou strategii značky, která přináší silné stránky vozů SUV i elektromobilů.
Ztvárnění předních partií modelu je nejnovější variantou příslovečného Dynamického štítu (Dynamic Shield) vozů MMC. Černá maska chladiče je schována za sklem, čímž decentně naznačuje zařazení vozu do kategorie vysoce výkonných elektromobilů. Za skleněným štítem je možné spatřit kamery a senzory zvýrazněné modrými linkami. Pod světlomety zaujmou velké otvory přívodu vzduchu, připravené účinně chladit elektricky ovládané brzdové třmeny. Kvůli ještě lepší aerodynamice je přiváděný vzduch veden kolem drobných ocasních ploutví na zadních C-sloupcích a následně se odtrhuje od karoserie po obou stranách zadního nárazníku.
Ostře skloněné čelní sklo a krátké převisy propůjčují modelu boční profil, který by bez přítomnosti elektrického pohonu nebyl myslitelný. Z vysoké světlé výšky, krátkých převisů karoserie, svalnatých ramen a úzkých boků přímo čiší hbitost a agilita. Velká kola umístěná v rozích karoserie vypovídají o mohutném točivém momentu systému 4WD. Masivní žebra ubíhající po obou stranách střechy ještě zvýrazňují atletický postoj celého vozu.
Z pohledu do kabiny je zřejmé, že návrháři studie měli možnost ignorovat tradiční nepřestupitelné hranice. Pohon konceptu e-Evolution Concept zajišťuje trojice elektromotorů s mohutným zátahem, a tak díky absenci velkého spalovacího motoru pod kapotou měli designéři mnohem větší volnost při návrhu zbrusu nového kokpitu. Přístrojový panel před řidičem zdánlivě pluje prostorem. Staví přitom na horizontálním provedení, charakteristickém pro všechny vozy značky - informace se tradičně zobrazují nad vodorovnou osou, zatímco ovládací prvky najdeme o něco níže. Horizontální přístrojový panel v roli jakési libely elektronického hledáčku usnadňuje odhad náklonu vozidla při jízdě v terénu - další ukázka toho, jak forma následuje funkci.
Napříč celou přístrojovou deskou se rozpíná velká plochá obrazovka. Zde se zobrazují venkovní podmínky, údaje navigace a další důležité pokyny. Velkou obrazovku lemují dva menší displeje zprostředkující záběry přední a zadní kamery. Celoskleněná okna poskytují prakticky neomezený rozhled v rozpětí 360°, kdy řidič získává pocit, jak by seděl v kokpitu stíhacího letounu.
Mitsubishi e-Evolution Concept využívá vysokokapacitní baterii a výkonné elektromotory s vysokým točivým momentem, poskytující hladkou a dynamickou odezvu, kterou se elektromobily liší od vozů se spalovacím motorem. Baterie pohonu je umístěna pod podlahou uprostřed vozidla, kterému tak propůjčuje nízké těžiště ve prospěch co nejlepší jízdní stability.
Pohon 4WD s trojicí elektromotorů s ohledem na co nejlepší jízdní schopnosti využívá jeden samostatný elektromotor pro kola přední nápravy, který doplňuje nový systém AYC (aktivní kontrola stáčení kolem svislé osy) se dvěma elektromotory, zajišťující koordinovanou činnost dvojice zadních elektromotorů prostřednictvím elektronicky řízeného vektorování točivého momentu v rámci systému AYC. Všechny výše uvedené komponenty jsou začleněny do integrovaného stabilizačního systému pro řízení pohonu všech kol. Uvedené řešení se podepisuje na lepších jízdních vlastnostech při průjezdu zatáček a jistém záběru všech kol.
Brzdy konceptu přesně regulují svoji sílu za pomoci elektrických brzdových třmenů, které nahrazují klasické hydraulické ovládání. Fungování použitého řešení řidič pocítí a ocení prakticky okamžitě, dokonce i za pomalejší jízdy, kdy jsou síly příčného zrychlení jen nízké. Čistý elektromobil při jízdě po městě, na rychlostních komunikačních i silnicích plných zatáček vždy zajišťuje ostré a pohotové reakce, věrně odrážející záměry řidiče.
Mozkem studie je systém umělé inteligence (AI), který dále posouvá řidičovy schopnosti. Systém AI díky soustavě senzorů dokáže okamžitě sledovat změny stavu vozovky a aktuální dopravní situace, stejně tak jako záměry řidiče. Jelikož systém dovoluje hladce koordinovat záměry majitele s výkonovými charakteristikami vozidla, účinně podporuje řidiče všech schopností.
Díky speciální funkci osobního kouče v rámci systému umělé inteligence je možné řidiči předávat nové znalosti, a tak nenuceně zlepšovat jeho řidičské schopnosti. Systém si nejprve vytvoří celkový obraz o úrovni řidičských schopností a následně připraví program školení, na jehož základě poskytuje rady prostřednictvím hlasového dialogu a velkého displeje na přístrojové desce. Ve výsledku tak řidič bez ohledu na úroveň vlastních schopností rychle získá vůz, který se chová přesně podle jeho záměrů, a brzy tak zakusí požitek z jízdy na dříve nepoznané úrovni.