Po emisním skandálu nastupuje doba hybridní a elektrická

24. 9. 2017 08:19
Za všechny vize představené ve Frankfurtu - BMW Vision Dynamics.
Za všechny vize představené ve Frankfurtu - BMW Vision Dynamics.

Před frankfurtským výstavištěm stála skupina mužů v zeleném oblečení s obrovským transparentem, na němž je napsáno: the oil age is ending. Největší evropský autosalon, který uzavírá další ročník, s nimi souhlasil. Doba spalovacích motorů se pomalu (ale jistě) chýlí ke svému konci.

Emisní skandál, na jehož začátku stál koncern Volkswagen, ale zasáhl i další výrobce, vlastně vývoj alternativních pohonů urychlil. Společně s evropskými normami, které limitují množství vypouštěných škodlivin, musely automobilky přehodnotit svoje dlouhodobé plány ve prospěch hybridů a elektromobilů. Ostatně reagovaly i vlády některých zemí s tím, že ochrana životního prostředí je prioritou. A tak se objevují návrhy zákazu prodeje automobilů se spalovacími motory s termíny 2025 (Norsko), 2030 (požadavek německé strany Zelených) či 2040 (Francie, Velká Británie). Města jsou přísnější, stále se rozrůstá počet těch, která zavádějí emisní zóny a do center nechtějí pouštět vozy s dieselovým motorem.

Silniční formulí 1 je koncept Mercedes-AMG Project One.Dokonce i automobilky za Velkou zdí narážejí na předpisy. Čínská vláda stanovila, že výrobci vozidel na území největšího automobilového trhu světa musí vyprodukovat určité procento hybridů a elektromobilů. V příštím roce osm procent, v roce 2020 to má být 12 procent a o pět let později dokonce pětina. Smog sužuje nejen čínská města, která se stále rozrůstají, ostatně už v roce 2009 převýšil počet obyvatel měst celosvětově počet lidí žijících na venkově a podle předpovědi OSN bude do roku 2050 v městských oblastech žít téměř 70 procent světové populace.

Zákazníky samozřejmě emisní skandál vystrašil, prodej aut s naftovým pohonem stále klesá, dokonce i v Česku, kde se těšily značné oblibě, podíl nových prodávaných dieselů klesl pod 40 procent a dostal se tak na nejnižší úroveň za posledních pět let. A některé značky, jako třeba Porsche, oznámily, že uvažují o ukončení jejich výroby. Co tedy klientům nabídnout? Hybridní motory a elektromobily...

Doba elektrická

Věk tradičních motorů se rychle zkracuje. Právě skončený frankfurtský autosalon toho byl jasným dokladem. Elektromobily a hybridy všeho druhu a všech velikostí, klasických i plug-in hybridů (dobíjení akumulátorů ze zásuvky), se to na stáncích jednotlivých automobilek jen hemžily. Například Volkswagen vyhlásil, že do roku 2025 bude vyrábět milion vozidel na čistě elektrický pohon ročně a spustí proto novou řadu I.D. BMW měl ve Frankfurtu mezi exponáty inovovaný elektromobil i3 a také koncept i5 s uváděným dojezdem až 700 km a do roku 2025 plánuje nabídnout 12 aut na baterii a 13 hybridů. Kompaktní elektromobil chystá i Mercedes a uvedl, že dává deset miliard eur (260 miliard Kč) do vývoje vozů s elektrickým motorem a do technologie autonomního řízení, Renault ukazoval elektrickou a autonomní budoucnost konceptem Symbioz, do elektromobility přispěje Jaguar čtyřsetkoňovým modelem I-Pace s dojezdem až 500 km či Mini Elektric.

Za všechny elektromobily - Hyundai Ioniq Electric.Jedinou ucelenou řadu vozů s alternativními pohony už v současnosti nabízí Hyundai, modely Ioniq jsou ve verzi hybrid, plug-in hybrid i elektromobil. Automobilka chce navíc během tří let vrhnout na trh další čtyři modely s elektrickou pohonnou jednotkou, jako první z nich se objeví v příštím roce kompaktní SUV Kona.

Do hry vstupují také čínské automobilky, které se chystají k invazi na evropský trh. Ve Frankfurtu prezentovala Chery koncept nového SUV, svůj stánek měla i společnost Great Wall s poněkud extravagantní studií Wey. Nic divného, obliba sportovně-užitkových aut všech velikostí diktuje trhu, a tak se mezi prezentované modely zařadily novinky jako například Hyundai Kona, Seat Arona, Kia Stonic, VW T-Roc či Škoda Karoq, které už brzy rozšíří tržní nabídku, i crossovery Citroën C3 Aircross nebo Opel Grandland X.

Duší sportovci

Světový rekordman v akceleraci a brzdění - Bugatti Chiron.Frankfurtský autosalon nebyl samozřejmě pouze o vizích a chmurných (pro benzin a naftu) předpovědích. Na své si přišly i duše sportovní. Pestrá byla kategorie, která se dá nazvat "pro vyvolené". Její hvězdou byl nepochybně Bugatti Chiron, který umí z nuly na 400 km/h akcelerovat a znovu zabrzdit za 42 sekund! Což nedokáže ani šestisetkolové Ferrari Portofino s motorem V8 Turbo o objemu 3855 ccm. Na stovku dosáhne za 3,5 s a na tachometru předvede "pouze" 320 km/h. Více než šesti stovkami koní disponuje i Audi R8 Spyder V10 Plus, který pohání jednotka 5,2 FSI, svůj příspěvek představilo také Porsche modelem 911 GT2 RS. Mezi rarity je nutné započítat i placatý elektromobil (výška 990 mm), který doputoval z Japonska, nese název Aspark Owl a údajně umí pokořit stokilometrovou rychlost z klidu za méně než dvě sekundy.

Extrémně nadupané vozy nejsou určené pro běžné spotřebitele, jejich sportovní choutky ovšem také naleznou uspokojení. Už brzy se na trhu objeví například Hyundai i30 N, pod jehož kapotou pracuje 250 koní a dá se využít nejen pro sportovní vyžití, ale i ke každodenním jízdám do zaměstnání. Mimochodem značka připravila zkušební stokusovou edici pro německý trh, která byla vyprodána během 48 hodin, přestože zájemci museli složit zálohu tisíc eur. Přitom v autě vůbec neseděli...

Mezi takzvaná "ostrá" auta je možné počítat i Opel Insignia GSi s čtyřválcovým dvoulitrem o výkonu 191 kW (260 k), VW Golf GTI s 180 kW (245 k) či Seat Leon Cupra R s výkonem 228 kW (310 k), který se však objeví v limitované sérii 799 kusů.

Jak dál?

Donedávna bylo nemyslitelné, aby se autosalonu některá z velkých automobilek neúčastnila. Letošní 67. ročník frankfurtské přehlídky ovšem vyškrtlo ze svých plánů hned jedenáct výrobců! Chybí Fiat, Volvo, DS, Infiniti, Peugeot, Alfa Romeo, Nissan, Jeep, Mitsubishi, Roll-Royce a Tesla. Důvod? "Zaměříme se na události, které navýší naši schopnost prodávat nová auta. To vede k rozhodnutím, která jsou mnohdy poněkud radikální - jako vynechání frankfurtské motor show letošním roce," zdůvodnil absenci marketingový ředitel značky Peugeot Guillaume Couzy. Přeloženo do normální mluvy to znamená, že vynaložené prostředky považuje automobilka za neadekvátní. A tak se objevuje i otázka, jakou mají autosalony v současné podobě budoucnost...

Autor: - vit -Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ