<span>Mitsubishi Lancer 2,0 DI-D:</span> sportem z průměru

9. 10. 2008 08:00
Mitsubishi Lancer
Mitsubishi Lancer

Nevýrazný sedan nahradilo osobité auto: tohle navíc vypadá jako ostrá verze EVO. Jenže zdání klame, stačí nastartovat a ozve se typické bušení turbodieselu TDI.Osmá generace lanceru má být počátkem nové éry japonské značky Mitsubishi. Doby sportovní. Proto lancer zdědil co nejvíce genů špičkové verze EVO. Jen pozor na výběr motoru...

Lancer má být prvním z nové generace vozů firmy Mitsubishi. Tento výrobce kvalitních, ale většinou průměrných automobilů se chce proměnit v atraktivní značku. Jak? Využil toho, v čem vyniká. Ve výrobním programu automobilky vždy doslova zářil Lancer EVO, rallyová legenda a jedno z nejrychlejších silničních aut pro každodenní použití. Jeho geny mají mít také ostatní modely značky Mitsubishi, která by se ráda vyprofilovala jakožto výrobce sportovnějších alternativ konvenčních konkurentů.

Záď nového lanceru připomíná auta jisté nejmenované italské značky... K sedanu během několika dní přibude hatchback pojmenovaný jako Sportback.Proto nový lancer už není jen sedan, ale takzvaný sportsedan. Sportovní orientace vozu je patrná již na první pohled. Atraktivní tvary jeho karoserie vycházejí z obdivovaných studií, s nimiž značka Mitsubishi objížděla světové autosalony. Lancer dokonce trochu připomíná vozy značky Alfa Romeo a jeho přední maska má evokovat bojové stíhačky.

Sportovní choutky by měl probudit také interiér, ve kterém si optimální pozici najde snad každý - přestože jinak výborně tvarovaný volant lze nastavit jen výškově, což je dnes v nižší střední třídě anachronismus. Řidič má vše potřebné při ruce a v jednoduché kabině se rychle zorientuje. Pouze to v ní vypadá trochu předpotopně, lesklé tvrdé plasty byly v této třídě standardem před deseti lety. Tady v Mitsubishi šetřili.

Prostorný a přehledný, ale také na dnešní poměry ošizený interiér. Některé díly pochází z většího příbuzného Outlander.Naopak prostorností Lancer vyniká. Dlouzí pasažéři na zadních sedadlech budou mít kvůli efektně splývající siluetě střechy málo místa nad hlavami, ale na nohy je zde místa překvapivě dost a ani na odkládací prostory si nikdo stěžovat nebude.

To však neplatí pro kufr, do něhož je navíc omezený přístup. Zadním dveřím chybí madlo, zavazadlový prostor lze otevřít jen klíčkem od auta nebo páčkou v interiéru vozu. Pak odskočí jeho víko, které však zvednete, jen pokud strčíte prsty do vzniklé štěrbiny, takže v deštivých dnech si zašpiníte ruce. Ani přizpůsobivostí Lancer nevyniká. Po sklopení zadních opěradel vznikne vysoký schod mezi nimi a dnem kufru.

ČTĚTE TAKÉ: Sportback předvádí novou záď lanceru

Již tak podprůměrnou kapacitu kufru může dále omezit subwoofer špičkového audiosystému značky Rockford Fosgate. Jeho zvuk ale za to stojí.Lancer osmé generace stojí na nové globální platformě, kterou používá také koncern Chrysler. Z ní se konstruktérům Mitsubishi podařilo dostat maximum. Lancer může být skutečně považován za sportovní sedan. Má přesné a komunikativní řízení, precizní převodovku s krátkými dráhami i kvalitní brzdy. A hlavně vynikající podvozek - s trochu tvrdším pérováním, ale ne příliš. Odpružení lanceru dokáže utlumit většinu nerovností a přitom se auto jen minimálně naklání v zatáčkách, kde s ním může být zábava. Po uvolnění plynového pedálu při rychlém průjezdu zatáčky totiž utáhne stopu, rychlejší akce může vyvolat snadno kontrolovatelný přetáčivý smyk.

Turbodiesel z produkce koncernu VW je sice úsporný, ale dokáže zkazit radost z řízení povedeného vozu svým hlukem, vibracemi a krátkým rozsahem použitelných otáček.Radost za volantem však může zkazit jedna věc, která vynikající už dávno není: turbodiesel. Přestože naftový motor nese označení 2,0 DI-D, ve skutečnosti jde o notoricky známý dvoulitr TDI z produkce koncernu Volkswagen s jeho klady i zápory. Je dostatečně silný a přitom úsporný, ale jeho projev připomíná léta minulá. Do dvou tisíc otáček se nic zvláštního neděje, pak se motor splaší, aby mu poté, co ručička otáčkoměru mine čtyřku, došel dech. Na sešlápnutí plynu turbodmychadlo většinou reaguje se zpožděním. Motor navíc posádku neustále otravuje hlukem.

Zamračenými svítilnami dává nový Lancer najevo své sportovnější zaměření.Naštěstí si můžete vybrat ještě ze dvou benzinových variant, které se ke sportovnímu zaměření vozu jistě budou hodit lépe. Cena nejlevnějšího lanceru se základní patnáctistovkou začíná na necelých 450 000 Kč, silnější osmnáctistovka je jen o dvacet tisíc dražší. Už základní výbava vozu je štědrá, obsahuje například sedm airbagů (včetně řidičova kolenního) i další vymoženosti, dodávané u většiny konkurentů za příplatek.

To vše za cenu, že výbava je - jako u většiny japonských aut - pevně daná a téměř ji nelze ovlivnit. Vlastně si můžete připlatit jen za metalízu nebo příslušenství, jehož katalog nabízí například doplňky karoserie, se kterými může i naftový model vypadat skoro jako nejostřejší verze EVO (viz foto)

ČTĚTE TAKÉ: nový Lancer Evolution začíná na 1,15 milionu

Nový lancer už není nezajímavý outsider jako jeho předchůdce, ale vcelku zdařilý sedan za rozumnou cenu pro ty, kteří rádi jezdí rychle. Dokonce může být považován za sportovní. Ale raději bez naftového motoru...

Mitsubishi Lancer 2,0 DI-D versus konkurenti

modelMitsubishi Lancer 2,0 DI-D
Ford Focus sedan 2,0 TDCi
Škoda Octavia 2,0 TDI
délka (mm)457044814572
šířka (mm)176018391769
výška (mm) 150514971462
rozvor (mm) 263526402578
zavazadlový prostor (l) 400
526560
max. výkon (kW)103
100103
max. točivý moment (Nm)310320320
max. rychlost (km/h) 207205208
0-100 km/h (s) 9,6
9,4
9,6
prům. spotřeba (l/100 km) 5,9
5,6
5,6
základní cena (Kč)529 900695 990609 900

 

Foto: Karel Šanda

Inzertní auto-moto server s ojetými vozy: Autobazar EU

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ