<span>Mitsubishi Outlander 2,0 DI-D:</span> globalizace v praxi

29. 7. 2007 12:00
auto
auto

autoNové mitsubishi sdílí podvozek s jeepy, pohání ho turbodiesel od VW a stejné auto se s lehkou kamufláží bude prodávat jako citroen nebo peugeot.

Dříve znepřátelené koncerny dnes spolupracují a auta, která si navzájem konkurují, mají společné součásti. Tak se dnes šetří výrobní náklady... Aby však nedošlo k mýlce: Mitsubishi Outlander není novinkou složenou z cizích dílů. Naopak, právě on se stal základem u nás již zanedlouho prodávaných sportovně užitkových vozů (SUV) francouzských značek Citroën a Peugeot.

JAK JE NA TOM SOUROZENEC? Citroën C-Crosser 2,2 HDi

Mitsubishi Outlander nemá téměř nic společného se stejnojmenným předchůdcem. Je ve všech směrech větší a hlavně prostornější. Stejně jako většina soupeřů může být ve vyšších verzích výbav sedmimístný, ale podobně jako u nich jsou i zde poslední dvě sedačky nouzové; navíc se složitě vyndávají z podlahy kufru. Ostatních pět cestujících však bude mít místa spoustu.

interiérPřizpůsobivostí interiéru Mitsubishi Outlander zahanbí mnohé velkoprostorové vozy. Dělená sedadla ve druhé řadě se dají posouvat ve prospěch pasažérů nebo velkého zavazadlového prostoru. Do něho se snadno dostává dělenými zadními dveřmi, na jejichž vyklopenou spodní část se mohou bez obav posadit dva stokiloví pořízci. Dalším dobrým nápadem je možnost překlopit zadní sedačky nejen manuálně, ale i zatáhnutím za páčku na boční stěně kufru. Dojem z promyšleného interiéru trochu kazí tvrdé plasty, jen výškově stavitelný volant, jednozónová klimatizace a nemožnost nastavit jas potemnělého prostředního displeje.

JAK JE NA TOM KONKURENCE? Opel Antara 2,0 CDTi

Outlander má sice spíše komfortní pérování, ale zvládne překvapivě vysoké rychlosti v zatáčkách, kde se může měřit s nejlepšími konkurenty. Svůj podíl na tom má i mezi SUV unikátní hliníková střecha, snižující těžiště vozu. Ten se lehce ovládá, má přesné řízení a precizní šestistupňovou převodovku. Elektromechanická spojka nahrazující mezinápravový diferenciál má tři režimy ovládané otočným kolečkem: pohon předních kol, připojování zadní nápravy reagující i na plynový pedál a stálý záběr na všechna čtyři kola.

Značce Mitsubishi se podařilo i dobře utlumit proslule hlučný dvoulitrový turbodiesel koncernu VW s výkonem 140 koní/103 kW. Známá výhoda tohoto motoru, totiž nízká spotřeba, platí i zde. Při pomalejší jízdě se dá s Outlanderem 2,0 TDI jet i za šest litrů. Konkurence však může mít silnější motory. Český dovozce tento handicap řeší nabídkou sady na zvýšení výkonu nazvané „Rallitronic Power pack“, a dodávané za necelých třicet tisíc korun. Kit, který měl i zkoušený vůz, přidá dalších 27 koní/20 kW a 55 Newtonmetrů. Maximální hodnota točivého momentu 365 Nm je ovšem dostupná až ve 2500 otáčkách, tedy o 750 výše, než má standardní motor. Do dvou tisíc je vůz líný, po jejich překročení však vyrazí vpřed. Na rozdíl od podobných sad montovaných tuningovými firmami tato neruší záruky na vůz. Do konce roku by měl nabídku rozšířit turbodiesel 2,2 litru – protihodnota od značek Citroën a Peugeot, kterým Mitsubishi postavilo více než dobrý základ pro jejich SUV.

Foto: archiv

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ