<span>Opel Antara 2,0 CDTI:</span> nevýrazné dvojče

9. 3. 2008 12:25
Antara 2,0 CDTI
Antara 2,0 CDTI
Antara 2,0 CDTIAntara se až podezřele podobá svému korejskému příbuznému Chevroletu Captiva. Vyrábí se na stejném místě, ale zároveň je důkazem, že dva sourozenci mohou být i docela odlišní.

Nejrychleji rostoucí automobilovou třídou současnosti jsou sportovně-užitkové vozy (SUV). Opel je jednou z mála velkých značek, která prodávala podobný automobil již před příchodem této módy. Opel Frontera ukončila ale kariéru již v roce 2004 a náhrada přišla až loni.

JAK JE NA TOM KONKURENCE? Nissan X-Trail 2,0 dCi

Antara je dvojčetem koncernového vozu Chevrolet Captiva, vyráběného ve stejné korejské továrně. Opel se podařilo dostatečně odlišit, údajně nemá se svým sourozencem společný jediný panel karoserie. Patří mezi nejkompaktnější středně velká SUV, přesto je jedním z nejprostornějších aut třídy. Pro pět lidí nabídne dostatek místa, sedmimístné provedení však na rozdíl od captivy nenabízí. Horší je to i s mělkým kufrem, pod jehož kryt se vejde pouhých 370 litrů nákladu.

JAK JE NA TOM KONKURENCE? Toyota RAV4 2,2 D-4D 180

Antara nevyniká ani přizpůsobivostí. Opěradla zadních sedadel jdou nastavit do několika poloh, ale samotná sedadla nelze posouvat, natož vyndat. Jen sklopit jejich opěradla do roviny, která plynule naváže na vyšší dno kufru. Za příplatek se dodává také sklopné opěradlo sedadla spolujezdce. Přístup do zavazadlového prostoru komplikuje poměrně vysoká nakládací hrana daná vysokým dnem. Tuto nevýhodu však Opel dokázal proměnit v klad. Za příplatek nabízí praktický držák na dvě kola, který se vysouvá právě z vysokého nárazníku.

Klady
Prostorné SUV má dobré sedačky a kvalitní až luxusní interiér. Podvozek dobře tlumí nerovnosti a přitom zůstává stabilní. Za příplatek lze pořídit unikátní držák na kola, vysouvatelný z nárazníku. Turbodiesel je kultivovaný.
Zápory
Vyšší váha se podepisuje na výkonech i spotřebě vozu používajícího jen pětistupňovou převodovku. Ta automatická je líná. Antara má malý kufr, jen průměrně přizpůsobivý interiér a komplikované ovládání palubních systémů. Levná také není.

Podle tiskových materiálů značky Opel se antara chová na silnici jako běžná osobní auta. To je přehnané, nicméně podařilo se najít dobrý kompromis mezi komfortem a stabilitou. Pérování je tužší než u většiny konkurentů, takže vůz se příliš nenaklání, ale stále dokáže dobře pohltit většinu silničních nerovností. Z míry jej vyvedou jen krátké hrboly. Přesto nelze mluvit o špičkových jízdních vlastnostech už kvůli nekomunikativnímu řízení. Toto SUV zápasí také s vysokou hmotností. Ani v terénu nijak nevyniká, podobně jako většina konkurentů. Za normálních okolností ho pohání přední kola, ale pokud je třeba, lamelová spojka připojí pohon zadních kol až v poměru 50 ku 50. Její funkci však nejde nijak ovlivnit. Horší cesty vůz projede díky podvozku dvacet centimetrů nad zemí a také systému, který ho brzdí při sjezdu ze svahů.

JAK JE NA TOM KONKURENCE? Mitsubishi Outlander 2,0 DI-D

Těžká váha se projevuje i na výkonech. Zkoušený vůz poháněl dvoulitrový turbodiesel s výkonem 150 koní/110 kW, spřažený s pětistupňovou automatickou převodovkou. Dobře odhlučněný, ale s dynamikou neodpovídající jeho výkonu. Na ní se podepsalo také pouze pět převodových stupňů líného automatu. „Šestku" nemá ani standardní manuální převodovka. Proto dálniční přesuny znamenají vysokou spotřebu, která se jinak pohybuje kolem taktéž nepříliš lichotivých deseti litrů na sto kilometrů.

Nejlevnější verze s benzinovým dvoulitrem začíná na 799 900 korunách, slabší diesel s výkonem 123 koní/93kW stojí 819 900 Kč a nejsilnější šestiválec 3,2 litru je za 1 068 900 Kč. To jsou sebevědomé ceny, ovšem vyvážené štědrou výbavou. Antara je průměrné auto za nadprůměrnou cenu ve třídě plné silných konkurentů. Byla by však škoda ji zatratit. Není to vyloženě špatné auto. Komu se líbí, ten by mohl být spokojen.

Foto: carsplusplus.com

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ