Vypadá jako předchůdce, ale zdání klame. X-Trail má nový podvozek, motory a také je o poznání větší.
Druhá generace sportovně-užitkového vozu X-Trail je tak podobná té první, že si je lze splést. Při průzkumu mezi majiteli původního úspěšného modelu se jich totiž většina vyjádřila, že by opět uvítala typické vlastnosti a vzhled původní generace.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Citroën C-Crosser
Šířka, výška i rozvor nového X-Trailu zůstaly téměř nezměněny, zato na délku vyrostl o téměř sedmnáct a půl centimetru. Z toho těží především kufr, pod jehož vyjímatelným dnem z kluzkého tvrdého plastu přibyl skrytý prostor a praktický plastový šuplík. Zvýšená podlaha je v takové výšce, aby navázala na sklopené zadní sedačky, které s ní vytvoří souvislou vodorovnou plochu. Do kufru se lze dobře dostat velkými dveřmi.
Interiér již netrpí dřívějšími nectnostmi. Volant lze nastavit i podélně, plasty jsou kvalitnější a štít s hlavními přístroji se přestěhoval z prostředku palubní desky na obvyklé místo před řidiče.
Nissan X-Trail stojí na stejných základech jako jeho menší příbuzný Qashqai. Jeho údajně nový podvozek má také nezávislé zavěšení všech kol s víceprvkovou nápravou vzadu. Nerovnosti tlumí dobře, ale za cenu většího naklánění v zatáčkách. Se stabilitou však toto SUV problémy nemá. Přehnané ambice agresivnějších řidičů vyvolají čitelnou nedotáčivost vozu, tu však zkrotí stabilizační systém. Vůz není záludný.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Honda CR-V
Stejně jako většina podobných SUV má i X-Trail elektronicky řízený systém pohonu všech kol se třemi režimy. Kromě připojování zadní nápravy umožňuje i stálý náhon na všechna kola, pracující do rychlosti 40 km/h.
V lehčím terénu se vůz neztratí také díky slušné světlé výšce dvacet centimetrů nad zemí. Při sjíždění strmých svahů pomůže systém omezující rychlost vozu na sedm kilometrů za hodinu, další elektronická vymoženost nedovolí kolům proklouznout, když je vůz v kopci. Jedno i druhé funguje také při couvání.
JAK JE NA TOM KONKURENCE? Opel Antara
Nový X-Trail se prodává se čtyřmi motory, dvěma benzinovými a dvěma verzemi dvoulitrového turbodieselu. Ta silnější se jeví jako ideální volba, její výkon 173 koní/127 kW a pružnost řadí tento nissan mezi nejrychlejší auta své třídy, aniž se to příliš projevuje na spotřebě. Ta se příliš neliší od udávaných hodnot 6,3 litru na 100 km mimo město a 9,3 l/100 km ve městě.
Za vyspělou techniku je ale třeba zaplatit. Nejsilnější turbodiesel prodávaný od prostředního ze tří stupňů výbavy stojí necelý milion, o nějakých dvě stě tisíc více než základní benzinová verze. V ceně je ovšem bohatá výbava, předražené nejsou ani příplatkové položky či pakety. Některé vymoženosti však přísluší jen nejdražší výbavě. Na tom se nic nezměnilo. Ani na faktu, že i druhá generace zůstává nenápadným, ale schopným SUV, které si na rozdíl od mnoha podobných neutrhne ostudu při prvním výletu mimo hladkou silnici.
Foto: archiv