Prostornost a praktičnost
Opel Crossland X: Němec francouzského původu
11.05.2018 07:25 Původní zpráva
Německá automobilka Opel se v posledních desetiletích potýkala se ztrátou a nepříznivou bilanci se pokusila zlomit modelovou ofenzivou. Jedním z trumfů má být i model Opel Crossland X.
Obliba menších SUV přivedla vedení německé automobilky k nápadu, že místo modelu Meriva, který ukončil svůj životní běh, nasadí na trh vůz, který by svým vnitřním prostorem mohl MPV nahradit, ale zároveň zareaguje na současný trend crossoverů. A tak se rozběhl vývoj nového modelu, který dostal pojmenování Crossland X. Zajímavé je, že vznikal ve spolupráci s francouzskou Groupe PSA ještě předtím, než Francouzi Opel zcela uchvátili. Příbuznost s Citroënem C3 Aircross či Peugeotem 2008 je nabíledni, dá se říci, že Němci stvořili design, galský kohout pak dodal ostatní...
Není to obvyklé, ale značka s logem blesku do segmentu malých SUV vypustila hned dva modely. Starší Mokka x (délka 4275 mm) doplnil Crossland X (délka 4212 mm). Námitky, že jeden bude brát zákazníky druhému, automobilka odmítla. Prý se jedná odlišné vozy, Mokka X je stylovým vozem, kdežto v případě Crosslandu X sází především na prostornost a praktičnost. Popravdě řečeno těžko posoudit, nakolik zákazník takové argumenty přijme...
Převzatá technika
Crossland X je tedy postavený na platformě PSA a francouzské má i všechny motory s převodovkami. Což není od věci, vznětová šestnáctistovka (objem 1560 ccm, výkon 88 kW) sice nese označení CDTI, ovšem původ má v pohonné jednotce BlueHDI, kterou využívá například Peugeot 2008. Německá automobilka na tom rozhodně neprodělala, motor je tichý a kultivovaný a navíc i nepříliš žíznivý. Při testovacích kilometrech se průměrná spotřeba pohybovala na pěti litrech nafty na sto kilometrů a jezdit se dá určitě i úsporněji.
Co se týče dynamiky, pak vůz sice vypadá malinko neohrabaně, ale je to jen zdání. Na silnici ani na dálnici se neztratí, dovede akcelerovat z klidu na stovku za 9,9 sekundy a maximální rychlost má 187 km/h. S francouzským vlivem ale přišel také lehký neduh v podobě manuální šestistupňové převodovky. Ač na ní skupina PSA hodně zapracovala, přesto jí k německé preciznosti kousek chybí.
Jízdu samotnou pak doprovází měkčí naladění podvozku, což má vzhledem k vyšší stavbě na svědomí lehký náklon karosérie při průjezdu zatáčkou či vyhýbacích manévrech, nicméně stabilita vozu ohrožena není, jen je třeba si na tuhle vlastnost zvyknout. Crossland X je ale stvořený pro klidnou jízdu bez nějakých skopičin, při ní se kladné vlastnosti vozu nejvíce projeví. A jeho asistenční výbava pak umožní, aby na žebříku bezpečnosti vystoupal hodně vysoko.
Cena modelu s motorem 1.2 (60 kW/81 k) a pětistupňovou manuální převodovkou začíná na 339 900 korunách, testovaný vůz 1.6 CDTI (88 kW/120 k) vyjde v základu na 434 900 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.