Chce být jedničkou
Sázka na bezpečnost a druhé oči Subaru Imprezy
14.03.2018 10:19 Původní zpráva
Vybrat typického zástupce značky Subaru, která má v logu souhvězdí Kuřátek, není tak těžké. Jednoznačně je to model Impreza. Nově je na trhu již v páté generaci a jako čtyřikrát předtím opět překvapila. V současnosti hlavně bezpečnostní výbavou.
Model Impreza slavil vloni pětadvacetiny, jeho první vydání se objevilo v roce 1992, a měřeno "člověčím" věkem, pak za to čtvrtstoletí dospěla. Nová generace přináší velkou proměnu, je totiž postavena na zcela nové platformě, která značce umožňuje použít jakýkoliv druh pohonu, od spalovacích motorů přes hybridy až po elektromotor. Ano, i o něm se v Subaru mluví v souladu se současnými trendy. Prý by se měl ukázat v roce 2021...
Vývoj nové platformy trval dlouhých sedm let, ostatně to se všeobecně ví, že v Subaru nepouštějí na veřejnost nic, co by nebylo pořádně prověřené, takže si dávají načas. Nicméně výsledek stojí za to - tuhost karosérie se zvýšila o sto procent, pevnost v krutu je vyšší o sedmdesát procent. Současně o pět milimetrů kleslo těžiště a je nasnadě, že se všechny změny pořádně promítly do jízdních vlastností a bezpečnosti.
Co se týče velikosti, pak se nový kompaktní hatchback prodloužil o 45 mm (na 4460 mm), rozšířil o 35 mm a rozvor dostal 25 mm navíc. Jen výška spadla o centimetr, zavazadlový prostor pojme 385 objemových litrů.
Chce být jedničkou
Téma bezpečnost v Subaru rezonuje delší dobu, ovšem v posledních letech se na něj kladě obrovský důraz. Značka uvedla, že chce být v této oblasti světovou jedničkou a Volvo, které vyhlašuje totéž, se prý může jít klouzat. Japonská automobilka však přistupuje k problematice trochu jinak než severský výrobce, který sází na senzory, lasery a čidla. Subaru vychází z toho, že řidič musí vůz za všech okolností bez problémů ovládat, že s ním musí srůst, vytvořit jeden spolupracující celek a cítit se v něm dobře. Tak například se tvůrci snažili zajistit co možná nejlepší výhled z vozu minimalizací slepých úhlů díky tenkým sloupkům, což není vůbec zanedbatelné, a zkušený řidič ví, jak je důležité dobře z vozu vidět.
Interiérem vůbec udělal model velký skok vpřed, opustil japonskou strohost, aby se vyrovnal evropské konkurenci, dostal se na úroveň příjemnosti. Řidič má k dispozici přehledný přístrojový štít, na němž snadno zjistí všechny potřebné informace. A ve středu je pak barevný displej palubního počítače, to však není všechno. Další displej má na starosti sdělovat nastavení klimatizace či radiovou stanici. Kabina celkově působí vzdušně a sympaticky.
Oči navíc
Ne že by značka Subaru zanevřela na asistenční systémy, to v žádném případě, naopak ty základní propracovává do detailu. Systém EyeSight má za úkol kolizím předcházet, a tak zahrnuje například nouzové brzdění, výborně pracující adaptivní tempomat či hlídání jízdních pruhů, a to všechno patří ke standardní výbavě. Další řidičovy oči představují dvě kamery umístěné v horní části čelního skla, které všechno hlídají opravdu ostřížím zrakem. A za zmínku stojí i systém, který je tak trochu škodolibý. Auto totiž zapípá, když se podle jeho názoru dost rychle v koloně nerozjedete...
Z hlediska pohonných jednotek Subaru Impreza situaci při výběru příliš nekomplikuje. Nabízí totiž pouze dva zážehové motory 1.6 (84 kW) a 2.0 (115 kW) litru. Oba samozřejmě s protiběžnými písty (boxer), samozřejmostí je také pohon všech kol a bezestupňová převodovka.
K jízdě samotné se lze vyjádřit stručně. Je skutečně na hodně vysoké úrovni. Ten, kdo rád polyká kilometry za volantem, si přijde na své díky strmému řízení, tužšímu podvozku a výborně naladěným tlumičům, kterým je prakticky jedno, jaký povrch musejí absolvovat, i aktivnímu rozdělování točivého momentu na jednotlivé nápravy. Dá se jet opravdu dynamicky (maximálka je u dvoulitru 205 km/h) a kupodivu spotřeba při takové jízdě neletí strmě nahoru, při testu se pohybovala kolem osmi litrů na stovku kilometrů, což není nijak závratné.
Faktem ovšem zůstává, že Subaru Impreza nebude v prodejích masovou záležitostí (základní cena s motorem 1.6i je 560 tisíc korun, dvoulitr začíná na 680 tisících), její přednosti totiž ocení především skuteční motorističtí fajnšmekři.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.