<span>Škoda Octavia Scout 2,0 TDI</span>: kompromisní alternativa

7. 10. 2007 12:00
auto 1
auto 1

autoŠkoda Octavia Scout 2,0 TDI. Sportovně-užitková auta jsou dnes v módě. Kvůli nim se zapomíná na jednodušší recept, netrpící tolika kompromisy: kombi s vyšším podvozkem a pohonem všech kol.

Současný trend hledání skulin na automobilovém trhu mívá různé výsledky. Ve většině případů vyústí v kompromisní vůz průměrných vlastností, v těch horších zplodí mutanta kombinujícího nevýhody smíchaných tříd. Jen málokdy se podaří vymyslet automobil, který skutečně slučuje to dobré z více kategorií. Subaru se to před deseti lety povedlo, když nabídlo kombi s vyšším podvozkem a pohonem všech kol, schopné projet lehčím terénem.

JAK JE NA TOM KONKURENCE? Subaru Outback 2,0D

Časem tento recept převzali další výrobci, vesměs luxusní značky. Relativně dostupným vozem této mladé kategorie by se mohla stát Škoda Octavia Scout.

Jejím základem je „čtyřkolka“ octavia 4 x 4 s podvozkem vyšším o 2,3 centimetru, než mají běžné octavie. Scout přidává dalších 1,7 centimetru, na čemž mají svůj podíl i sedmnáctipalcová litá kola obouvající mohutnější pneumatiky. Celkově má tedy novinka o čtyři centimetry vyšší podvozek než běžná octavia a se špatnými cestami si v klidu poradí.

JAK JSOU NA TOM SUV? Citroën C-Crosser 2,2 HDI

Zadní náprava se na kluzkých površích připojuje přes rychle reagující viskózní spojku Haldex, další terénní výbava však stejně jako u většiny konkurentů chybí. Stálý pohon všech kol zařadit nelze, redukční převodovka tu není. Mimo asfaltové silnice se však stejně jako většina podobných aut i „skaut“ dostane jen výjimečně. Jeho majitelé spíše ocení fakt, že zvýšení podvozku na osmnácticentimetrovou světlost není zaplaceno nijak výrazně horšími jízdními vlastnostmi. Ve srovnání s běžnými octaviemi se scout v zatáčkách nepatrně více naklání a v těch velmi rychle projetých se „zhoupne v kolenou“, ale stabilitu neztrácí. I díky spíše tužšímu odpružení, které se však stále dokáže dobře vyrovnat s nerovnostmi silnic. Zkoušený vůz byl sebejistý v serpentinách i při maximální rychlosti na dálnicích.

auto 1Octavia Scout se prodává jen se dvěma motory nepatrně odlišných parametrů, benzinovým dvoulitrem FSI a dnes poněkud zastaralým turbodieselem TDI s výkonem 140 koní/103 kW. Ten poháněl i zkoušený vůz. Vyšší karoserie se téměř neprojevila na spotřebě, i se scoutem lze jezdit za šest až osm litrů na sto kilometrů. Ovšem za doprovodu hlučného a vibrujícího motoru, který má již standardně filtr pevných částic.

Scout je o pětadevadesát tisíc dražší než základní verze octavie 4 x 4 se stejným motorem, levnější benzinový model začíná na ceně 769 900 Kč. Jeho výbava je však srovnatelná spíše s vyšší specifikací Elegance, čímž by se rozdíl snížil na padesát tisíc. I tak se obě výbavy liší, přesné porovnání by ale stejně nemělo smysl. Většina lidí si totiž „skauta“ koupí spíše kvůli sadě plastů, které dodaly kombi velmi atraktivní vzhled a také ochrání před škrábanci, ať už městskými nebo přírodními. Scout není úplně levný, přesto nemá přímou konkurenci. Všechna podobná auta jsou dražší. Takže je vlastně dobrou nabídkou.

Foto: Škoda Auto

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ