Hybridní výhody
Souboj vlajkových lodí: Lexus LS versus německé trio
27.05.2018 08:18 Původní zpráva
Japonský výrobce luxusních vozů Lexus to nemá v Evropě jednoduché. Vyšoupnout z myslí klientů zavedené německé trio Audi, BMW a Mercedes-Benz jen tak. Nicméně pokouší se o to, nejnověji svou vlajkovou lodí Lexus LS 500h.
Někdy v roce 1983 padlo v nejvyšších patrech automobilky Toyota rozhodnutí, že přišel čas narušit hegemonii německého luxusu. A tak se zrodila divize Lexus, která dostala za úkol nabídnout náročné klientele limuzínu nabitou technologiemi a hraničící s takřka dokonalým provedením. Prvním produktem byl Lexus LS 400, jenž se prosadil za oceánem a ukázal, že záměr není odsouzený k neúspěchu.
Současný model LS je už pátou generací a svoji nadřazenost dává najevo nejen dominantní vřetenovitou maskou, ale také velikostí. Na délku měří 5235 mm, zatímco Audi A8 v základní verzi 5172 mm, Mercedes-Benz třídy S 5141 mm a BMW řady 7 je dlouhý 5098 mm. Podobně je tomu i s rozvorem, což dává jasně najevo, jak obrovské je "eleso" uvnitř. Však ho také využívají především vrcholní manažéři, které by stísněný prostor mohl případně vést ke špatným rozhodnutím...
Lůžková úprava
Ovšem obvykle takový vůz neřídí sám pan generální ředitel, ten sedává vpravo vzadu. A v modelu LS 500h si může nechat masírovat záda, v zimě je vyhřívat a v létě větrat, před sebou má dotykový displej, a když si chce dát šlofíka, jednoduše odsune sedadlo před sebou a udělá si ze svého sedátka lehátko.
Při testu jsme ovšem vyzkoušeli pozici řidiče. I ten má v polohovatelném sedadle všemi směry zmíněné vymoženosti (jen lůžko ne), podstatnější však je, že pomalu ani nestačí sledovat, nač auto upozorňuje grafikou i akusticky. Nové LS umí samo vyhýbací manévr v případě hrozby srážky s chodcem, vnímá auta přijíždějící z boku, udržuje se v jízdním pruhu a přizpůsobuje svou rychlost vpředu jedoucímu autu při aktivovaném adaptivním tempomatu. Že samo přepíná světla a upozorňuje na vozy ve vedlejším pruhu je vlastně v této kategorii samozřejmostí.
Technologie na palubě LS vládnou, pořád něco signalizují, na displeji se zobrazuje okolí vozu, kamery pomáhají i při podélném parkování včetně pohledu shora, aby obrubník případně nepoškodil disky. Palubní infotainment se ovládá pomocí touchpadu, jaký bývá třeba u notebooků. A v tom je trošku problém, protože nejdříve je nutné prstem najít dotykovou plošku a pak najet na patřičnou funkci. A to znamená opustit zrakem vozovku, což může někdy zapříčinit krizovou situaci...
Komfortní jízda
Značka Lexus a hybridní pohon patří k sobě, a tak i v testovaném voze LS 500h se o pohon staral vedle 3,5litrového šestiválce elektromotor vyživovaný Li-ion akumulátory. Celkový výkon je 359 koní, což dovoluje více kolosu akcelerovat z nuly na stovku za 5,5 sekundy a pohybovat se rychlostí 250 km/h. Jenomže jízda není jen o rychlosti, ale také o komfortu. Tuto disciplínu LS 500h zvládá bez problémů, vzduchový podvozek příliš nerovností do kabiny nepustí, zadní kola se v případě potřeby natáčejí, takže řidič má usnadněnou práci při manévrování, kvalitně pracuje i desetistupňová automatická převodovka.
Hybridní výhody se nejvíce projevují v městském provozu, kde se více dostane ke slovu elektrický pohon, nicméně "eleso" dokáže přepínat na bezemisní provoz až do rychlosti 140 km/h. Takže když mají baterie dost šťávy, na chvíli vyřadí spalovací motor z provozu i na dálnici. Což se samozřejmě projeví na spotřebě, která se pohybovala při testu v průměru pod devíti litry benzinu na sto kilometrů.
I přes spoustu kladů to LS 500h nemá na českém trhu lehké. Přece jen německé trio technicky nepředbíhá o tolik koňských délek, aby základní cena byla o pár stovek tisíc vyšší než v případě nového Audi A8 (základ 2,558 milionu korun), zážehového Mercedesu-Benz třídy S (2,510 milionu) a sedmičkového BMW (2,61 milionu). Lexus LS 500h má na sobě cenovku 2,9 milionu korun...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.