Zvláštnosti kdysi bývaly vyhrazeny autosalonům. Letos však až překvapivě často automobilky v souvislosti s podivnými koncepty zmiňovaly sousloví sériová výroba. Většinou šlo o městská vozítka kombinující vlastnosti motorky a auta. Nízkou spotřebu, obratné manévrování na úparkovištích, a zároveň místo pro dva až čtyři dospělé a nějaké tašky.
Nissan Land Glider
Podobná vozidla vyráběla dříve nizozemská firma Carver. Za dvoumístným Land Gliderem naklánějícím se do zatáček až o sedmnáct stupňů nicméně stojí velký výrobce, japonský Nissan. O úhlu náklonu přitom rozhoduje palubní počítač.
ČTĚTE ZDE
Peugeot BB1
Ani motorka, ani auto. Místo volantu Peugeot BB1 řidiči nabídne řídítka, vměstnají se ale do něj čtyři dospělí. Kupředu ho pak žene dvojice elektromotorů o společném výkonu dvaceti koní. BB1 žádný rychlík není, na jedno nabití však ujede 120 km.
ČTĚTE ZDE
Renault Twizy
Dvoumístný kapotovaný skútr Twizy hodlá francouzská automobilka vyrábět od roku 2011. Stejně jako v případě Peugeotu BB1 jde o elektromobil s malým motorem. Nejvyšší výkon dosahuje 20 koní a maximální točivý moment činí 70 newtonmetrů.
ČTĚTE ZDE
Rinspeed iChange
Švýcarský stroj iChange uzpůsobuje tvar podle toho, má-li převážet jednoho, nebo až tři pasažéry. Vůz představený počátkem roku 2009 pohání také elektrický proud, nejvyšší výkon však dosahuje důrazných 204 koní. Zatím ovšem o osudu auta žádné nové zprávy.
ČTĚTE ZDE
Fornasari RR99
Postavit nejrychlejší SUV na světě se snaží skoro každý. Proč se ale pokoušet rozpohybovat přes dvě tuny hmoty zůstává záhadou. Adeptem na titul je nicméně od letoška výtvor malé italské firmy Fornasari. RR99 prý zvládne 280 km/h.
ČTĚTE ZDE
Foto: Karel Šanda, archivy automobilek