Náročné testování
Bezpečnost především: pět hvězdiček ve hře o úspěch
16.03.2018 07:46 Původní zpráva
Bezpečnost je stále důležitějším kritériem při výběru auta. Společně se vzhledem a pořizovací cenou patří v mnoha zákaznických průzkumech k těm nejčastěji uváděným. O rostoucím důrazu na bezpečí svědčí i stále větší obliba SUV modelů, které díky své robustnosti a výšce nabízejí, kromě většího přehledu o dění na silnici, právě i pocit většího bezpečí pro pasažéry.
Jejich podíl na trhu automobilů každoročně narůstá. V roce 2017 tvořily 24 procent všech prodejů osobních aut, přičemž o rok dříve to byla pětina. Zkrátka každý se chce na silnici cítit hlavně v bezpečí.
Není tomu ale tak dávno od doby, kdy po silnicích jezdily automobily úplně bez airbagů nebo bezpečnostních pásů. A pokud bezpečnostní pásy auto mělo, řidiči a posádka je zhusta nepoužívali. Vůbec poprvé se pásy objevily ve standardní výbavě automobilů Volvo v roce 1959. Airbagy se v sériově vyráběném voze objevily až v roce 1972 v modelu Chevrolet Impala. Boční varianta se objevila v roce 1995 opět u Volva a hlavové airbagy poprvé instalovala automobilka BMW v roce 1998.
Dnešní vozy jsou vybaveny nejrůznějšími asistenty monitorujícími okolí vozu, jsou schopné samy zastavit před překážkou, diagnostikovat únavu u řidiče a většina z nich je vybavena celou sadou airbagů, od kolenních po loketní a další. Automobilky mají také před uvedením na trh možnost otestovat vozy u nezávislých agentur. Asi nejznámější je EuroNCAP.
Toto nezávislé konsorcium provádí od roku 1996 tzv. crashtesty. Vozům pak vydává hodnocení v podobě hvězdiček za bezpečnost (maximum je 5). Již od počátku všeobecně respektovaná organizace je schopná svým kladným hodnocením akcelerovat prodej daného modelu, či naopak ambice neúspěšných razantně zchladit. Své o tom ví například v automobilce Rover.
Testování přitom není pro automobilky povinné. Je tedy jen na nich, jestli své novinky do zkoušek přihlásí. Vozy se testují v několika kategoriích nárazů - čelním nárazu při rychlosti 64 km/h, nárazem do boku při 50 km/h a bočním nárazu na sloupek v rychlosti 29 km/h. Novinkou je testování dětských pasažérů umístěných v sedačkách a ohleduplnosti vozu vůči chodcům.
Aktuálním premiantem je například vůz Hyundai Kona, který uspěl ve všech kategoriích a odnesl si plný počet pěti hvězdiček. V segmentu menších SUV vozů tak jde o jednoznačně bezpečný vůz splňující ty nejpřísnější požadavky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.