Čert aby se v tom vyznal. Kterému z pohonů automobilů patří budoucnost? Kam vložit investice, jež nejsou zrovna malé? Bude to elektromobil? Nebo hybrid? Nebo hybrid plug-in, tedy s možností dobíjení? Odpovědi, které řeší automobilky, nejsou snadné.
Při nedávné návštěvě vývojového centra automobilky Ford v Cáchách se on-line deník TÝDEN.CZ dozvěděl, jakými koncepcemi se americká automobilka zabývá. A víte jakými? Všemi! A tak tedy představila elektromobil Transit Connect Electric, Fusion Hybrid a Escape Plug-in Hybrid.
Jízda ve všech modelech byla velmi příjemná, nikterak se nelišila od normálního vozu, jen absencí zvuku spalovacího motoru při chodu elektromotoru, což je pochopitelné. Dovedu si představit, jak v elektrickém connectu brázdí ulice měst řemeslníci a jejich auto nevypouští žádné škodlivé emise.Ostatně letos v létě se představa může stát skutečností, Connect Electric se začne prodávat i v Evropě. V příštím roce ho má pak následovat elektrický Ford Focus.
Mají tedy elektromobily zelenou? Otevřené dveře jim přivírají známé problémy - vyšší cena, nízký dojezd, absence dobíjecích míst a dlouhá doba obnovení stoprocentní kapacity akumulátorů. Connect uvádí dojezd do 130 km, což by mohlo takovému instalatérovi na jeden den stačit, jenomže zároveň je podle výzkumu jasné, že zapnutá klimatizace spotřebuje 40 % kapacity baterie - a topení v zimě dokonce 60 %. A jsme někde na polovině uváděného dojezdu, což už není mnoho. Vyčerpat energii a pak šest až osm hodin čekat na její obnovení, to není moc lákavá představa.
Tak tedy hybrid? Tedy kombinace spalovacího agregátu a elektromotoru? Je to možná cesta, ale už před lety, když se objevila hybridní Toyota Prius, prohlašovali tvůrci, že je to mezistupeň, že to je zatímní řešení. Sice nejlepší, které v současnosti člověk umí, nicméně pořád jen přechodné. Ani plug-in systém problémy neřeší: vůz sice umí jezdit na elektromotor, ale rychle vyčerpá kapacitu baterie a pak musí do práce spalovací pohonná jednotka.
Automobilky ve svých vývojových oddělení na alternativních pohonech vozů pilně pracují, ale praktické a masové využití jejich snažení je stále daleko, možná by se dalo počítat na desetiletí.
Ford ovšem ukázal i další možnost, kterou skýtá úprava současných klasických motorů. Na amsterdamském autosalonu představil nový Focus ECOnetic, který se začne prodávat počátkem příštího roku. Focus ECOnetic dokáže spotřebu paliva stlačit až na 3,5 l / 100 km. Spolu s tím se předpokládá, že emise CO2 se budou pohybovat na velmi nízké úrovni a po závěrečné homologaci, jež se uskuteční ještě během letošního roku, nepřekročí hodnotu 95 g/km. Vůz pohání zcela nová verze vznětového motoru Ford 1.6 Duratorq TDCi o výkonu 77 kW/105 k. Byla optimalizována pro dosažení co největší účinnosti spalování paliva, a to s pomocí nového systému vstřikování a turbodmychadla, zlepšeného chlazení a sníženého vnitřního tření motoru.
Focus ECOnetic zároveň využívá mnoha prvků snižujících emise CO2, které pro něj byly speciálně vyvinuty. Řadí se mezi ně unikátní aerodynamický paket s aktivními klapkami chladiče, pneumatikami s velmi nízkým valivým odporem a převodovkou optimalizovaným stálým převodem. Samozřejmostí jsou i další systémy jako je Stop-Start, rekuperační dobíjení, informační systém Ford EcoMode či indikátor přeřazení na vyšší rychlostní stupeň.
Vida, tady jsou ještě rezervy, kterými lze rychleji dosáhnout snížení spotřeby a emisí. Jen pro zajímavost - hybridní Toyota Auris HSD se chlubí průměrnou spotřebou 3,8 l/100 km...