Až 43 procent tuzemských řidičů je při řízení vozu v zahraničí opatrnějších kvůli obavám z vysokých pokut, 64 procent si před každou cestou mimo Českou republiku důsledně zjišťuje dopravní předpisy v zemích, přes které projíždějí. Vyplývá to z průzkumu společnosti ŠkoFIN.
Necelá třetina Čechů (28 procent) dopravní předpisy na silnici v zahraničí neřeší vůbec. Auto jako dopravní prostředek na dovolenou přitom preferuje 55 procent českých řidičů, přičemž 46 procent je ochotno cestovat více než 900 km. Více než třetina (35 procent) Čechů na dovolenou raději létá letadlem.
Až 91 procent Čechů, kteří jezdí na dovolenou autem, využívá vůz vlastní, 3,6 procent jezdí vozem služebním a 2,3 procent si auto půjčuje od známých či rodiny. Obezřetnost je u Čechů patrná také v souvislosti s kontrolou stavu jejich auta před odjezdem na dovolenou - více než čtvrtina (26 procent) dává vůz před dovolenou do servisu, 28 procent lidí tak však nečiní nikdy.
"Obezřetnost a dodržování dopravních předpisů jsou důležité nejen na tuzemských silnicích, ale také v zahraničí, kde může být řešení případného problému komplikovanější. Šest procent respondentů našeho průzkumu přiznalo, že byli někdy na zahraniční dovolené účastníky dopravní nehody," říká k průzkumu Lukáš Cankař, vedoucí marketingu ve ŠkoFINu, a dodává: "Řidičů, kteří museli někdy na dovolené řešit nejrůznější problémy s vozem, je však zajisté mnohem více. Není proto překvapením, že 61 procent českých řidičů má v rámci havarijního pojištění sjednané i asistenční služby, které řešení případných komplikací na silnici ulehčují. V zahraničí využili řidiči v rámci předplacených asistenčních služeb někdy například službu odtažení vozu (7 procent), nechali si uhradit práci mechanika (4 procenta), nebo si zapůjčili náhradní vůz (3 procenta)", uzavírá Cankař.