Vodíkový pohon
Středoškoláci z Třince se chystají reprezentovat Česko
13.04.2017 07:47 Původní zpráva
Tuzemské finále třetího ročníku soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC) zná svého vítěze. Stal se jím tým Střední odborné školy Třineckých železáren, který v šestihodinovém vytrvalostním závodě dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem porazil devatenáct družstev středoškoláků z celého Česka.
Závod představuje vyvrcholení programu Horizon Educational Group, jehož smyslem je přiblížit středoškolským studentům STEM obory (science, technology, engineering, math) a nadchnout je pro technologie obnovitelných zdrojů energie. Studenti se s pomocí Horizon Energy Boxu seznamují s obnovitelnými zdroji energie a teoretické znalosti pak použijí při sestavení dálkově ovládaného závodního auta, poháněného vodíkovými palivovými články.
"Příprava byla dost náročná. Auto jsme museli celé přestavět, zůstal nám z něho jen podvozek. Pořád něco nesedělo, a když jsme pak model testovali, stále se objevovaly technické zádrhele," řekl Bohuslav Cyhan, učitel odborného výcviku a zároveň kouč vítězného týmu Střední odborné školy Třineckých železáren. Jak dodal, dobrodružný byl i samotný závod: "Domluvili jsme si strategii, ale kluci dostali v polovině závodu hroznou chuť závodit. Naštěstí se vzpamatovali a zase jeli vytrvalostně." Družstvo bude jako vítěz českého kola reprezentovat ČR na mezinárodním finále v závodě 24hrs de Saint Jo, který se bude konat 5. - 6. května ve Francii
Podle Timo Lukkarinena, generálního ředitele Horizon Educational, se vzdělávání ve vědních oborech do budoucna neobejde bez praktické výuky postavené na řešení konkrétních problémů. Z toho vycházejí speciální studijní plány do hodin chemie a fyziky, které Horizon Educational dodává pedagogům ze škol zapojených do H2AC. Reálný přínos oceňuje rovněž Mojmír Kašprišin, člen představenstva Moravia Steel, která je i letos hlavním partnerem projektu: "H2AC studentům umožňuje nenásilně a zábavnou cestou získat poznatky a praktické zkušenosti, jež jim pak pomohou lépe se prosadit v oboru."
Celkový účinek projektu a jeho prestiž letos výrazně podpořilo konání finále závodu v Kampusu Dejvice, kde v rámci doprovodného programu měli středoškoláci možnost poznat akademické prostředí renomovaných technických univerzit, ČVUT a VŠCHT. O tom, že studenty tento krok potěšil, svědčí především velký zájem o exkurzi do mechanických laboratoří a aktivní diskuzi s úspěšnými absolventy, která mohla vzniknout díky celkové záštitě Fakulty Strojní ČVUT.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.