Rychlejší než mrknutí
Tříválec 1.0 EcoBoost odpojí válec a popírá zažitou představu
05.12.2016 07:20 Původní zpráva
Kompaktní motor Ford 1.0 EcoBoost se začátkem roku 2018 stane prvním tříválcovým motorem s odpojováním válce na světě. Toto řešení popírá zažitou představu odborníků, že tříválcový motor s proměnným zdvihovým objemem nedokáže poskytnout dostatečně vysokou úroveň kultivovanosti pro nasazení v osobním automobilu.
Funkce odpojování válce při vhodných podmínkách, kdy není potřeba celý objem motoru, zastaví dodávku paliva a otevírání ventilů u jednoho z válců. Tím sníží provozní náklady pohonné jednotky 1.0 EcoBoost. Jedná se o případy jízdy s nízkou zátěží, například při ustálené rychlosti nebo jízdě setrvačností.
Odpojení nebo opětovná aktivace jednoho z válců trvá 14 milisekund - to je 20krát rychleji, než trvá mrknutí oka. Díky pokročilým technickým řešením, jež eliminují vibrace, bude zapínání a vypínání válce pro řidiče nepostřehnutelné.
Nová technologie zmenšuje spotřebu paliva i emise CO2 díky snížení vnitřního tření a čerpacích ztrát uvnitř motoru. Systém je v principu jednoduchý, ale konstrukčně složitý. Pracuje při otáčkách do 4500 min-1, kdy se ventily otevírají a zavírají téměř 40krát za sekundu. Pomocí tlaku oleje aktivuje speciální vahadlo, které přeruší spojení mezi vačkovou hřídelí a ventily na prvním válci.
Na základě faktorů jako otáčky, pozice pedálu plynu a zatížení motoru stanoví software vhodný moment k odpojení válce. Nový jednodílný modul vačkového hřídele uvolňuje v hlavě motoru prostor pro nové olejové kanály a komponenty potřebné k odstavení ventilů.
Konstrukční inovace
Odpojování jediného válce snižuje složitost systému, což usnadňuje výrobu. Zároveň ale toto řešení klade vysoké nároky na udržení kultivovanosti motoru 1.0 EcoBoost. Ford jí dosahuje mnoha konstrukčními inovacemi, například přesazenou klikovou hřídelí nebo záměrně "nevyváženým" setrvačníkem a řemenicí, které vyvažují vibrace.
Nový dvouhmotový setrvačník a spojka s tlumičem kmitů neutralizují oscilace, které vznikají při jízdě na dva válce, zejména v nízkých otáčkách. Když je systém aktivní, sací a výfukové ventily jsou zavřené. Plyny tak zůstávají uzavřené ve válci a díky pružinovému efektu pomáhají vyvažovat síly v motoru. Zároveň udržují teplotu ve válci, což zvyšuje účinnost motoru při opětovné aktivaci válce.
Uložení motoru, poloosy a uložení pohyblivých částí podvozku prošly úpravami, které zlepšují kultivovanost pohonného ústrojí. Jednotka 1.0 EcoBoost navíc dostane zesílenou konstrukci rozvodového řetězu a vahadel, aby lépe odolávala zátěží vyplývající z odpojování válce.
V Evropě se tříválcový motor montuje do jedenácti modelů značky Ford. Jsou to Fiesta, EcoSport, B-Max, Focus, C-Max, Grand C Max, Tourneo a Transit Connect, Tourneo a Transit Courier a Mondeo. Každý pátý nový Ford prodaný loni v Evropě byl poháněn motorem 1.0 EcoBoost. V případě Fiesty jde dokonce o dva vozy z pěti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.