Do Česka dorazila druhá generace nejprodávanějšího plně hybridního auta. Lexus slibuje až neuvěřitelnou kombinaci výkonu téměř tří set koní a spotřeby kompaktního automobilu, která má průměrně dosáhnout 6,3 litru na 100 kilometrů. A několik nových hračiček navrch.
Nejprodávanějším hybridem v Česku není žádné pomalé přibližovadlo, ale velké SUV luxusní značky Lexus. Téměř devět z deseti v tuzemsku prodaných RX dnes již minulé generace poháněl hybridní systém, kombinující benzinový šestiválec se dvěma výkonnými elektromotory.
ČTĚTE TAKÉ: Lexus uvádí svůj zatím nejmenší hybrid
Hybridní pohon se osvědčil, a to nejen v Česku. Proto nový hybrid RX 450h pohání evoluce předchozího pohonného ústrojí, ovšem důkladně vylepšená. Údajně má novinka o 23 procent nižší spotřebu, přestože vychází z předchůdce. Základem je tedy opět šestiválec 3,5 litru, nyní však pracující v takzvaném Atkinsonově cyklu s vysokým expanzním poměrem při nižší kompresi, snižujícím spotřebu paliva a teplotu výfukových plynů. Ty umí RX 450h využít také k rychlejšímu ohřátí motoru. Pokud k tomu jsou vhodné podmínky (například dostatečně nabité akumulátory), v zimě prý může hybrid spalovací motor zhasnout a přejít na elektrický pohon o 15 minut dříve.
ČTĚTE TAKÉ: Test hybridního Lexusu LS 600h
Benzinový motor má nyní vyšší výkon 249 koní/183 kW a skrze kompaktnější a lehčí planetovou převodovku spolupracuje se dvěma elektromotory o výkonech 123 a 50 kW, stejně jako dříve. Tedy správně „motorgenerátory". Když nepomáhají benzinovému motoru, vyrábějí elektrickou energii pro akumulátory. Výkony nelze jednoduše sečíst, Lexus udává maximální výkon celého systému 299 koní/220 kW, což stačí ke sprintu na stovku za 7,9 sekundy. Maximální rychlost velkého SUV je z bezpečnostních důvodů omezena na 200 km/h stejně jako v případě benzinové verze RX 350.
ČTĚTE TAKÉ: Lexus se zaměří výhradně na hybridy
Princip hybridního ústrojí se nezměnil. Při klidné jízdě a brzdění si vůz dobíjí akumulátory rekuperovanou energií, která pak pomáhá benzinovému motoru k prudké akceleraci. Nebo ho elektromotory zastoupí při jízdě nízkou rychlostí a parkování. Na křižovatkách se spalovací motor vypíná, aby nastartoval, až bude třeba. Přibyly tři nové režimy. Takzvaný ECO zpomalující odezvu pohonného ústrojí na plynový pedál, aby se šetřilo palivo; plně elektrický režim EV pro městské popojíždění, kdy vůz pohání pouze elektromotor (stejně jako v Toyotě Prius) a zimní mód SNOW. Ten pomůže rozjezdu na sněhu či jiném kluzkém povrchu zapnutím elektromotoru pohánějícího zadní kola a omezením prokluzu kol na minimum. Lexus RX 450h je takzvaný „úplný hybrid", který se dokáže pohybovat jen na elektrický pohon. Couvat jinak ani nedokáže. Pokud je v jeho akumulátorech málo energie, spalovací motor poslouží jako generátor a dodá potřebnou energii elektromotoru, který vůz rozhýbe.
ČTĚTE TAKÉ: Občerstvený Lexus IS dorazil do Česka
Dost popisování techniky. K řízení tohoto hybridu nepotřebujete znát, jak v něm vše funguje. Stačí zařadit, šlapat na pedály a točit volantem. Lexus RX 450h se ovládá stejně jako ostatní auta s automatickou převodovkou, jen tady je místo ní skříň E-CVT s plynule měnitelným převodem. Hybridní systém si žije svým životem. Pokud si nevyvoláte na displeji graf znázorňující jeho aktuální režim, skoro ani nepoznáte, kdy vůz pohání spalovací motor, elektromotory, jejich kombinace, nebo kdy se akumulátor vybíjí či nabíjí. Vůz je mimořádně tichý, šestiválec se tlumeně přihlásí, jen když na to opravdu šlápnete.
ČTĚTE TAKÉ: Test Lexusu IS F
Přesto bylo první svezení s RX 450 menším šokem. Zkoušené auto mělo novinku, elektricky řízené aktivní stabilizátory, potlačující náklony v zatáčkách až o 40 procent. Což se daří, velké SUV se s nimi chová mnohem stabilněji než předchůdce RX 400h. Ovšem za cenu až překvapivě tvrdého pérování, které dá posádce vědět o každém kanálu. Působí zkrátka prkenně. K povaze Lexusu se hodí spíše pneumatické pérování, které si podle zástupců značky objedná většina zákazníků. S ním se vůz chová o trochu méně jistě, ale hlavně velmi komfortně, tak jak se na správný Lexus patří. Právě kultivovanost srovnatelná s luxusními limuzínami byla jednou z hlavních výhod předchůdce.
ČTĚTE TAKÉ: Test Lexusu GS 460
Sportovní auto z RX nějaké stabilizátory stejně neudělají. Zbytek Lexusu RX je totiž naladěn na komfortní jízdu. V lehkém řízení s elektromechanickým posilovačem toho není moc cítit a převodovka bez stupňů se snaží řadit spíše rozvážně, aby nepokazila nejspíše největší lákadlo RX 450h. Tím je vzhledem k výkonům neobvykle nízká spotřeba. Lexus udává až neuvěřitelná čísla rovných 6 litrů při jízdě mimo město, 6,6 litru ve městě a 6,3 l/100 km průměrně. Realita už nebude tak růžová, nicméně z necelých dvou set kilometrů ujetých v nových nezajetých autech nelze vyvozovat zásadní soudy. Při rozumné jízdě mimo město se pohybovala kolem osmi litrů, což je na 2,1 tuny vážící třísetkoňové SUV s benzinovým motorem vynikající výsledek.
ČTĚTE TAKÉ: Test Lexusu LS 460
Výhody hybridního systému se nejvíce projeví ve městě, kde se lze při úsporném způsobu jízdy a využití nových ECO a EV režimů skutečně dostat pod sedm litrů. Naopak při letu vysokou rychlostí po dálnici si hybrid vyžádá podobně paliva jako jiné benzinové šestiválce. Tradičním strašákem při úvahách o pořízení hybridního automobilu jsou drahé Ni-Mh akumulátory. Ty by měly vydržet minimálně 300 000 kilometrů, na hybridní systém dává Lexus záruku 5 let nebo do ujetí 100 000 km.
ČTĚTE TAKÉ: Japonský luxus bez tradice
Lexus RX 450h je se základní cenou 1 549 000 Kč o dvě stě tisíc korun dražší než ryze benzinový model RX 350, který není o moc pomalejší. Pořízení hybridu se tedy těžko vyplatí, nicméně dosavadní prodejní výsledky ukazují, že zákazníci japonské značky za moderní (v tomto případě unikátní) techniku rádi připlatí. Většina v Česku prodaných Lexusů vyšších tříd má nejvyšší výbavu s mnoha příplatkovými prvky, přestože již standardní výbava je velmi štědrá. V tomto případě jim za to může stát pocit, že řídí nejvyspělejší hybridní automobil současnosti.
Foto: Lexus