Hybridní elektromobil Volt se začne prodávat až za dva roky, ale jeho sériovou podobu koncern GM odhalil již nyní. Má k tomu dobrý důvod: slaví stoleté výročí. Do dalšího století své kariéry vstoupí autem s extrémně nízkými provozními náklady, kombinujícím výhody elektromobilu a hybridu s benzínovým motorem.
FOTOGALERIE: Chevrolet Volt
Sériový Chevrolet Volt vychází ze stejnojmenné studie, která se světu představila v lednu loňského roku na detroitském autosalonu. Ve srovnání s konceptem jeho silueta již tolik nepřipomíná kupé, kabina voltu se zvětšila ve prospěch pasažérů. Nyní má Volt podobné proporce jako ostatní čtyřdveřové sedany. Většinu z nich by měl překonat svoji vynikající aerodynamikou, která je k dosažení slibovaných parametrů zásadní. Délkou 4,4 metru by se Volt zařadil mezi sedany nižší střední třídy.
ČTĚTE TAKÉ: Chevrolet Volt poodhaluje tajemství
Technika se nezměnila, sériový vůz by měl mít všechny vlastnosti jako slibná studie. Volt funguje na podobném principu jako dnešní hybridní automobily, ale obráceně. Není benzínovým či naftovým automobilem kterému pomáhá elektromotor, ale elektromobilem jemuž spalovací motor slouží jen jako generátor energie.
Elektromotor s výkonem 150 koní/110 kW a okamžitě dostupným točivým momentem 370 Newtonmetrů stačí k dosažení maximální rychlosti 160 km/h. Při běžném provozu by se spalovací motor ani neměl zapnout. Baterie z více než 220 lithium-ion článků o celkové kapacitě 16 kWh má stačit na ujetí téměř 65 kilometrů, tedy k cestě průměrného Američana (podle studie osmdesáti procentům z nich) do práce a zpět. Během těchto cest by Volt do ovzduší nevypustil žádné emise.
Volt se bude nabíjet z běžné zásuvky. Při zapojení do americké sítě o napětí 120 voltů se jeho baterie dobije přibližně za osm hodin, zásuvka 240v zkrátí čas nabíjení na méně než tři hodiny. Zmíněné údaje platí pro plně vybitý akumulátor. Podle tiskové zprávy jednodenní dobití voltu prý spotřebuje méně elektrické energie, než průměrná americká lednička s mrazákem. Má být také levnější, než pořízení šálku kávy v USA.
Po vybití dodá další sílu akumulátoru motor spalující klasický benzín nebo bioetanol E85, řešící fatální problém elektromobilů – krátký dojezd na baterii. O generátoru tisková zpráva nic dalšího konkrétního nezmiňuje. Studii Volt poháněl turbodmychadlem přeplňovaný litrový tříválec, novější zprávy popisovaly atmosférický motor 1,4 litru bez přeplňování. Studie se spuštěným spalovacím motorem údajně dosahovala průměrné spotřeby necelých 4,7 l/100 km, takže jí 54,5litrová nádrž měla vystačit na ujetí více než tisíce kilometrů. Na zveřejnění konkrétních údajů má GM času dost. Volty by se měl začít sériově vyrábět za dva roky, koncem roku 2010.
To už ale bude mít koncern General Motors (dnes známý pod zkratkou GM) po svých oslavách. Původně holdingovou společnost, vlastnící automobilu Buick, založil jistý William C. Durant šestnáctého září roku 1908. Ještě téhož podzimu koncern získal značku Oldsmobile, o rok později koupil Cadillac, Oakland (budoucí Pontiac) a několik dalších. Navzdory různým problémům, provázejícím historii snad každé automobilky, se koncern GM ve třicátých letech stal největším výrobcem automobilů na světě. Tuto pozici si drží již 77 let, dnes mu patří třináct automobilových značek a zaměstnává 266 000 lidí. Nejúspěšnější automobilkou však zdaleka není. Loni koncern GM prodělal 38 miliard dolarů a ani výroba novinky Volt nebude zisková, což ostatně loni prohlásil víceprezident koncernu Bob Lutz.
Foto: General Motors