Britové budou moci jezdit bez spalovacích motorů produkujících emise. Na londýnském autosalonu se představily hned tři různé nové modely elektromobilů.
Elektromobily se zřejmě dočkají většího rozšíření. Donedávna jen málo perspektivní alternativní pohon byl považován za nekonkurenceschopný kvůli drahým a těžkým akumulátorům, poskytujícím jen krátký dojezd. Na právě probíhajícím londýnském autosalonu se však představilo několik vozů od dvou různých výrobců, poháněných elektromotory.
Jeden z nich je dlouho známý. Norská firma Th!nk pracuje na elektromobilech již od roku 1991, kdy byla založena pod jménem Pivco. V letech 1999 až 2003 patřila koncernu Ford, dnes je ve vlastnictví norské investiční společnosti. Po norských silnicích v současnosti jezdí asi dvanáct stovek elektromobilů Th!nk.
Již šestá generace elektromobilu City není podle tvrzení výrobce lehkou čtyřkolkou jako například vozítka značky Aixam, ale plnohodnotným městským automobilem. Prý třikrát úspornějším než podobné automobily poháněné klasickými spalovacími motory a z pětadevadesáti procent recyklovatelným. Dvoumístný Th!nk City se umí rozjet na padesátikilometrovou rychlost za šest a půl sekundy, ke zdolání osmdesátky potřebuje 16 sekund. Díky maximální rychlosti 105 kilometrů v hodině může jezdit i po dálnici. Na jedno nabití akumulátorů, které trvá celou noc, ujede až 200 kilometrů. K dobití z dvaceti procent kapacity na osmdesát mu stačí čtyři hodiny.
O City jeho výrobce tvrdí, že je jediným elektromobilem na světě, který má za sebou testování na dálnici a nárazové testy. Splňuje evropské i americké bezpečnostní normy, má protiblokovací systém brzd ABS, airbagy a tříbodové bezpečnostní pásy s předpínači. Standardní výbava vozu se vyrovná mnoha větším automobilům, obsahuje například posilovač řízení, centrální zamykání nebo elektrické ovládání bočních oken a zrcátek. První sériové vozy se v Británii začnou prodávat během příštího léta za zatím neupřesněné ceny.
Jméno jen dva roky staré britské firmy Nice nemá světu sdělit, že dělá hezká auta. Jde o zkratku slov „No Internal Combustion Engine“, tedy „bez spalovacího motoru“. Jednoduché a výstižné. Tato britská společnost dosud přestavovala automobily jiných výrobců na elektrický pohon, nyní již má vlastní modely.
V Číně vyvinutý a vyráběný kompaktní velkoprostorový model Ze-0 by se měl stát prvním dostupným pětimístným automobilem. Ani společnost Nice nezveřejnila bližší technické údaje, jako například výkon použitého elektromotoru, jen že vůz má maximální rychlost 80 km/h a na jedno nabití trvající pět až osm hodin ujede 105 kilometrů. Britské ceny Ze-0 budou začínat na částce 13 995 liber, což je dle současného kursu zhruba 400 tisíc korun.
Ještě levnější bude dvoumístný model MyCar s plastovou karoserií navrženou italským studiem Italdesign slavného návrháře Giorgetta Giugiara, který se bude vyrábět v Hong Kongu. Za 8995 liber, v přepočtu asi 260 tisíc korun, nabídne maximální rychlost 64 km/h a dojezd na jedno nabití 64 kilometrů. Největším lákadlem mají být prý patnáctinásobně nižší provozní náklady než u auta se spalovacím motorem. Nice MyCar se začne v Británii prodávat na podzim.
Foto: Th!nk, Nice, Newspress