Klub za starou Prahu prosazuje nádraží Žižkov jako památku
26.05.2010 07:16
Klub za starou Prahu poslal ministerstvu kultury návrh na prohlášení Nákladového nádraží Žižkov za kulturní památku. Obává se o osud průmyslové stavby, na místě by se totiž měly stavět kanceláře a byty, a to díky výjimce ze stavební uzávěry schválené městem.
Návrh prohlásit nádraží památkou je už druhý, poprvé jej podal v roce 2003 Národní památkový ústav. "Ministerstvo dosud řízení nezahájilo," řekla dnes ČTK předsedkyně klubu Kateřina Bečková.
ČTĚTE TAKÉ: NY jako New York
Klub ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví ČVUT zpracoval proto návrh nově a doplnil jej o nové skutečnosti související zejména s vývojem vnímání industriální architektury. Ta si za posledních deset let vydobyla i v České republice pozornost, což je však i důsledek rozsáhlých demolic industriálních areálů (Strojírna Ruston, ČKD Libeň či Praga Libeň).
Demolice jsou nejjednodušším a nejlevnějším řešením, zatímco možností, které nabízejí v západní Evropě ověřené příklady konverzí těchto objektů, je využíváno jen minimálně, připomíná Bečková.
Nádraží nejen v Praze, ale i na dalších místech země, patří podle ochránců architektonických památek k těm nejohroženějším. Postoj k nim je stále nejednoznačný nejen mezi laiky, ale i mezi odborníky. Ohroženy jsou především zájmem developerů, kteří někdy i zprvu deklarují zájem stavby zachovat, po získání povolení k přestavbě či dostavbě objekty prostě zbourají.
Na Nákladovém nádraží Žižkov je dnes stavební uzávěra, v dubnu městská rada ale schválila výjimku. Na části území se tedy může stavět, a to i bez schválení nového pražského územního plánu. Jde přibližně o čtvrtinu území nádraží, počítá se v první fázi s výstavbou 250 bytů, hotelem, obchody a čtyřmi kancelářskými budovami i parkem a zelení; stavět by se mělo začít v roce 2012.
Magistrátní opozice projekt kritizuje, vyslovuje se však jen k zamýšlené výstavbě, nikoli ve prospěch zachování dnešních objektů a jejich využití. Ta část, na níž by se mělo nejdříve stavět, patří společnosti Discovery Group, další část areálu má společnost Žižkov Station Development, kterou založil Sekyra Group Development s Českými drahami. Sekyra Group loni na podzim některé své projekty s odkazem na hospodářskou krizi o několik let odložila.
ČTĚTE TAKÉ: Holešovický Průmyslový pavilon dokončí architekt Cigler
Klub za starou Prahu se domnívá, že Nákladové nádraží Žižkov je svým provozním řešením zcela jedinečné. Dnes představuje největší a nejlépe dochovanou funkcionalistickou průmyslovou budovu v Praze. Lze předpokládat její nové využití bez narušení hmotné podstaty a s jasně čitelným původním provozem. Železobetonové a ocelové konstrukce jsou v dobrém technickém stavu, dochovány jsou četné technické a architektonické detaily stavby.
Nádraží je dílem architektů Karla Cavaise a Vladimíra Weisse a železničního inženýra Miroslava Chlumeckého, stavělo se v letech 1931 až 1936. Sloužilo k rychlé překládce zboží na nákladní auta i pro krátkodobé skladování ve strojních chladnicích. Provoz na nádraží skončil v roce 2002, dnes jsou v reálu sklady a kontejnerové překladiště. O záměrech na místě stavět se mluví několik let, vedle památkářů proti vystoupila i místní občanská sdružení.
Foto: http://www.profiomedia.cz/
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.