Grand Prix architektů: body pro kampus ze skla a betonu
18.06.2009 20:30 Exkluzivně
Univerzitní vlaštovka moderního střihu se stěnami z betonu, výraznými pásy oken, skleněnými mosty a interiérem oživeným rudými akcenty. Tak vypadá tuzemská jednička mezi loni dokončenými stavbami podle výsledků 16. ročníku přehlídky Grand Prix architektů 2009.
Špičkovým stavbám z tuzemského architektonického rybníčku a jejich autorům patřil dnešní večer ve Veletržním paláci v Praze. Nejlepší tvůrci se zde sešli, aby v prostorách Malé dvorany převzali prestižní ocenění Grand Prix architektů za rok 2009, jež uděluje Obec architektů a Česká komora architektů.
Více fotografií si můžete prohlédnout ZDE.
Architekti se o vavříny ucházeli celkem v sedmi kategoriích. Porota jich však udělila pouze šest, a to v sekcích novostavba, rekonstrukce, interiér, rodinný dům, Grand Prix architektů a celoživotní dílo. Největší sympatie odborné poroty, ve které zasedli renomovaní architekti Heinrich Degel, Andrey Alexandrovich Chernikhov, Andreas Klok Pedersen, Antal Puhl a Peter Gero, a tedy i hlavní cenu přehlídky, získal univerzitní areál Fakulty chemicko-technologické a tělovýchovných zařízení Univerzity v Pardubicích od ateliéru Kuba & Pilař architekti. Tvůrci z brněnského ateliéru dokázali uspět v konkurenci rovné stovky dalších realizací.
Na první příčku mezi nově postavenými domy se vyšvihly dvě novostavby: brněnský polyfunkční dům, který stojí v sousedství historických budov, a betonová Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Jihomoravskou perličku s černobílou fasádou, kterou zdobí abstraktně geometrická hra na první pohled náhodně rozmístěných oken, hliník, omítka a sklo, navrhli architekti Helena Boráková, Dalibor Borák a Martin Příhoda z ateliéru Dobrý dům. Autory svérázné knihovny ve tvaru písmena X, jež stojí mezi Gočárovým okruhem a řekou Orlicí, jsou tvůrci z ateliéru Projektil architekti.
V kategorii rekonstrukce na vítězné vavříny dosáhla architektka Gabriela Kaprálová s novým kabátem pro pobočku České Spořitelny se sídlem v Rytířské ulici v Praze. Mezi návrhy interiéru uspělo Atrium D Fakulty stavební ČVUT v Praze od Vyšehrad atelier. Nejlepším rodinným domem se stalo víkendové obydlí s hřištěm v Rudolticích od Pavla Hladíka a Filipa Dubského ze studia Nolimat, druhým oceněným počinem v této kategorii je příbytek inspirovaný berberskými chýšemi od ateliéru D3A Stanislava Fialy. Cenu za celoživotní dílo převzal architekt Jan Bočan.
Více fotografií si můžete prohlédnout ZDE.
Hlavní cena Grand Prix letos putovala do rukou autorů univerzitního kampusu v Pardubicích. Podle předsedy poroty, maďarského architekta Antala Puhla, počin od Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, ve kterém našlo nové útočiště 1800 univerzitních studentů, navazuje na nejlepší české konstruktivistické tradice a zároveň je obohacuje o formální jazyk současné architektury. Zbytečné ozdoby v kampusu, ve kterém se nachází 823 místností, 168 laboratoří se špičkovým technickým a technologickým zázemím, 24 učeben a čtyři velké posluchárny, skutečně nenajdete.
Exteriér moderní budovy zkrášlují pouze atypická okna a surový beton, v interiéru se k nim přidává tmavý odstín červené, který koresponduje s barvou loga univerzity. Sterilní laboratoře, počítačové učebny, posluchárny s projekčními plátny a největší přednáškový sál jsou navrženy bez oken. Naopak do klasických učeben, laboratoří i na chodby, kde se studenti zdržují nejvíce, proudí skrz velkorysé plochy oken dostatek denního světla. Některé z nich mají ze skla dokonce celou jednu stěnu. Stavba komplexu vyšla na více než 1,3 miliady korun.
Výstavu stovky děl přihlášených do soutěže si můžete prohlédnout ve Veletržním paláci od pátku 19. června do 2. srpna.
Foto: ABF
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.