Nová vize Prahy? Například delší tratě metra
13.10.2009 14:47
Praha schválila strategickou vizi svého rozvoje na příštích šest let. Magistrát počítá s investicemi ve výši až 94 miliard korun, dalších 30 až 45 miliard plánuje získat z jiných zdrojů.
Nejvíce peněz Praha vloží do rozvoje dopravních staveb. Strategickou koncepci musí po dnešním schválení radou hlavního města odsouhlasit ještě zastupitelstvo. "Je to další zásadní koncepční dokument. Vznikl na základě strategického plánu a programového prohlášení rady," řekl radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS).
Delší tratě metra
Dokument obsahuje seznam cílů a úkolů, které by měl magistrát splnit do roku 2015. Nejvíce peněz v příštích letech hlavní město plánuje zaplatit za rozvoj dopravních staveb, a to ať sloužících městské hromadné dopravě (MHD) nebo automobilům. Délka tratí metra by se měla podle plánů do roku 2016 prodloužit o 11 kilometrů na 70 kilometrů.
Cestující by se podzemkou měli v té době svézt nově jak na trase A z Dejvic do Motola, tak i novou linkou D z Pankráce do Nových Dvorů. Do konce roku 2011 bude zprovozněna severozápadní část městského okruhu a začít by se mělo s přípravami jeho východní části z Pelc-Tyrolky ke Štěrboholské magistrále. Magistrát počítá i s rozšířením značených cyklotras o 200 až 250 kilometrů nebo s každoročními investicemi do zvyšování bezpečnosti chodců.
Protipovodňové opatření
Dokument obsahuje celkem osm kapitol. Kromě dopravy se další kategorie zabývají například protipovodňovými opatřeními, zlepšováním správy města nebo zlepšováním záchranného bezpečnostního systému. Materiál kritizuje opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). Podle něj se jedná o zbytečný a plytký dokument, který byl zpracován pouze proto, že to má současné vedení města ve svém programovém prohlášení. "Je to jako kdyby muž dal ženě módní katalog, ale neřekl jí, kolik má na to peněz. V materiálu je pouze vyjmenováno, co všechno by se dalo udělat, ale neřeší se, kde se na to vezmou peníze," řekl. Vadí mu také, že realizací jednotlivých úkolů jsou pověřeni jmenovitě současní radní města, kteří možná ve funkcích po volbách v příštím roce nezůstanou.
A kolik to bude stát?
Vedení města souhlasí s tím, že realizace jednotlivých cílů bude závislá na dostatku peněz, což může ovlivnit hospodářská krize. Investice, které strategická koncepce obsahuje, budou město stát asi 130 miliard korun. Město zaplatí 82 až 94 miliard korun podle toho, zda využije tak zvaných PPP projektů, neboli spoluúčasti soukromých firem. Ty by mohly zaplatit stavbu metra D a Praha by pak dlouhodobě stavbu splácela. "Materiál zohledňuje současnou pozici města. Já si myslím, že krize teprve přijde, myslím, že bude potřeba škrtat ještě v příštích dvou letech," řekl Langmajer.
ČTĚTE TAKÉ: Karlovarské dilema: opravit nebo nahradit tržní krámky?
Boj o Horní náměstí: lidé chtějí park, radnice byty
Radní očekává na zastupitelstvu hlavního města rozsáhlou diskuzi. "Každý si tam bude chtít dát své priority," uvedl Langmajer.
Foto: Lucie Pařízková, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.