Vídeňský Hundertwasserův dům má změnit své jméno
16.12.2008 08:09
Slavný rakouský excentrický umělec Friedensreich Hundertwasser dostal jakoby symbolicky ke svým nedožitým 80. narozeninám nedobrý dárek: jak oznamuje časopis Trend, musí být podle nejnovějšího verdiktu vídeňského obchodního soudu proslulý Hundertwasserův dům přejmenován.
Rozhodnutí je již několikáté v dlouholetém sporu, který vyvolali nástupci architekta Josefa Krawiny, jenž se na výstavbě domu podílel. Ti argumentují tím, že Krawina k výstavbě domu významnou měrou přispěl, má nárok na spoluautorství a tudíž i na to, aby se jeho jméno rovněž objevilo v názvu domu. Hundertwasserův dům je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí rakouské metropole.
Předchozí verdikty různých soudů a jejich instancí byly rozdílné - jednou ve prospěch Hundertwassera, jindy zase ve prospěch Krawiny. Na základě některých těchto rozsudků bývá někdy už dům označován jako Hundertwasserův-Krawinův. Ani nejnovější verdikt ale zřejmě nebude poslední, protože advokáti města Vídně, které je nyní znovu provozovatelem domu, oznámili, že podají proti rozsudku dovolání a obrátí se případně i na Evropský soudní dvůr. Podle nich je vnější vzhled domu, který je na stavbě pozoruhodný, plně výsledkem Hundertwasserových návrhů, a kromě toho jsou Krawinovy nároky již promlčené.
Abstrakce s věžičkami
Hundertwasser byl výstavbou vídeňského domu pověřen městskými orgány v roce 1979. Kvůli platným předpisům si musel na stavební část projektu najmout architekta, který navrhl základní konstrukci domu. Tím byl právě Krawina. V roce 1981 se však oba pro neshody v přístupu k projektu rozešli a Krawina dostal od města odstupné ve výši dnešních 77 000 eur. Hundertwasser zemřel v únoru 2000 a v následujícím roce předal Krawina svá práva provozovateli obchodu se suvenýry Haraldu Böhmovi. Právě Böhm nyní usiluje o změnu názvu domu, která by mu přinesla nemalé finanční příjmy z podílu na prodeji milionů pohlednic, plakátů, triček a další upomínkových předmětů s vyobrazením domu.
Hundertwasser proslul jako malíř především pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály jako symbolu harmonie a nekonečna. Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii. Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností. Nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Na základě jeho vizí bylo postaveno na 200 menších nebo větších objektů především v Rakousku a v Německu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.