Akcie na asijských trzích zahájily týden převážně poklesem, výrazné ztráty má například burza v Tokiu. Vedle šíření koronaviru má na pokles cen podle analytiků vliv nedělní dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců. Ti sníží těžbu ropy o 9,7 milionu barelů denně, což ale podle části analytiků zdaleka nebude stačit, pokud má z trhu zmizet nadprodukce.
Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei 225 odepsal 2,33 procenta a den uzavřel na hodnotě 19 043,40 bodu. Širší index Topix ztratil 1,69 procenta na 1405,91 bodu. V minusu skončily téměř všechny sektory, zejména akcie firem v námořní dopravě, finančních službách a výrobě železa.
"Snížení produkce samo o sobě trh nezachrání, dokud nebude jasné, že se zvyšuje poptávka. To ale pravděpodobně ještě nějaký čas potrvá," poznamenal k dohodě o snížení produkce ropy analytik Makoto Sengoku ze společnosti Tokai Tokyo Research Institute.
Zájem přetrvává o zlato, jehož cena vyjádřená v japonských jenech se ocitla na rekordních 6513 jenů za gram. Dosavadní rekord byl z roku 1980, uvádějí záznamy společnosti Tanaka Kikinzoku Kogyo K.K., která obchoduje s drahými kovy. Na světových trzích v pondělí cena zlata ráno mírně klesala, i tak se ale držela nad 1860 USD za troyskou unci, což je blízko maxima za osm let.
Ztrátám se nevyhnuly ani čínské akcie. Jejich hlavní index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 0,42 procenta na 3753,26 bodu. Pokles může podle analytiků odrážet i fakt, že v Číně se za poslední den objevilo nejvíce nových případů nákazy koronavirem za více než měsíc.