Alitalia bankrotuje. Je to cesta k záchraně
29.08.2008 19:38 Aktualizováno 29.08. 20:33
Problémová italská letecká společnost Alitalia dnes požádala o ochranu před věřiteli. Bankrot společnosti se uskuteční podle nového konkurzního zákona, který speciálně k tomuto účelu schválila tento týden vláda premiéra Silvia Berlusconiho. Bankrot je součástí plánu na záchranu aerolinek. Vyplývá to z dnešního prohlášení aerolinek.
Alitalia by teď měla být rozdělena na dvě části. Na jednu část budou převedeny veškeré závazky společnosti a má být zlikvidována. Do druhé části bez dluhů by 16 italských investorů mělo vložit jednu miliardu eur, téměř 25 miliard korun, a zřejmě se spojí s konkurenční Air One. Drobní investoři v Alitalii mají být podle zdroje obeznámeného se situací odškodněni s pomocí zvláštního fondu.
ČTĚTE TAKÉ: Odstupuje šéf krachující Alitalie, dohoda v nedohlednu
Nový restrukturalizovaný přepravce má být štíhlejší. Zřejmě bude zajišťovat přepravu na krátké a střední vzdálenosti, bude mít mnohem menší flotilu a asi o 40 procent méně zaměstnanců. Po ozdravení začne znovu hledat zahraničního partnera a předpokládá se, že mezi zájemci s největší šancí na úspěch bodu Air France-KLM a německá Lufthansa.
Podle dnešního prohlášení aerolinek představenstvo již požádalo vládu, aby jmenovala správce konkurzu. Podle spekulací médií by se jím mohl stát odborník na daňové právo a bývalý ministr financí Augusto Fantozzi. Předsedou představenstva nové Alitalie by pak mohl být současný předseda výrobce motocyklů Piaggio Roberto Colaninno a generálním ředitelem Rocco Sabelli, napsaly agentury AP a Reuters.
Rozhodující čtyři týdny
Generální ředitel banky Intesa Sanpaolo, která vypracovala záchranný plán pro Alitalii, Corrado Passera dnes dodal, že pro Alitalii budou nyní rozhodující příští čtyři týdny. Ty ukážou, zda je záchranný plán úspěšný. Důležitá bude podle něj také dohoda s odbory, proslavenými častými stávkami. Podle zdrojů by aerolinky měly propustit 5 tisíc až 7 tisíc ze současných 20 tisíců zaměstnanců. Propuštění zaměstnanci by mohli najít práci v jiných státních podnicích nebo se budou moci zapsat do programů sociální péče.
Změny konkurzního zákona dříve schválené vládou pozastavují účinnost antimonopolních zákonů. Dopravce tak bude mít možnost dohodnout si prodej majetku na základě soukromých jednání a přitom dál pokračovat v činnosti, i když s ním bude vedeno konkurzní řízení. Urychlí i časový harmonogram plánovaných kroků, které se vyžadují podle současného konkurzního zákona.
ČTĚTE TAKÉ: Francouzi a Holanďané kupují ztrátovou Alitalii
Vláda drží v Alitalii 49,9 procenta akcií, které se již několikrát pokusila neúspěšně prodat. Alitalia je ve ztrátách již řadu let a v jejím hospodaření se dlouhodobě projevuje neefektivnost, politické vměšování a časté stávky. V poslední době ji postihly ostrá konkurence diskontních přepravců, prudké zdražení pohonných hmot a pokles zájmu pasažérů, kteří mají obavy z bankrotu společnosti. Loni Alitalia vykázala ztrátu 495 milionů eur.
Foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.