Cena niklu na londýnské burze LME ráno stoupla o pět procent na 18 790 dolarů (444 tisíc korun) za tunu, což je nejvyšší údaj od září 2014. Cena nejvíce obchodovaného kontraktu v Šanghaji pak vzrostla na nový rekord. Může za to oznámení Indonésie, že od příštího roku zastaví vývoz niklových rud. Indonésie je největším producentem těchto rud na světě, uvedla agentura Reuters.
Cena šanghajského kontraktu stoupla až na rekordních 136 960 jüanů (451 tisíc korun). Od počátku letošního roku se cena niklu na londýnské burze zvýšila o 75 procent, zatímco ceny většiny dalších základních kovů klesají. V pátek cena niklu na LME vzrostla o devět procent, což byl nejvyšší denní růst od roku 2009.
Indonésie plánuje zastavit vývoz niklových rud o dva roky dříve, než původně předpokládala, navzdory nevyřízeným vývozním kontraktům. Země se chce více zaměřit na domácí zpracování rudy a rozvoj výroby baterií pro elektrická auta.
Ředitel oddělení pro uhlí a minerály při indonéském ministerstvu pro energetiku a nerostné suroviny Bambang Gatot Ariyono novinářům řekl, že prokázané rezervy niklu v zemi nyní činí 698 milionů tun, což zaručuje domácím hutím na zpracování niklu práci na 7,3 roku. Země se proto rozhodla přijít se zákazem vývozu o dva roky dříve. Indonésie má v současnosti v provozu 11 hutí na zpracování niklu s kapacitou 24 milionů tun a dalších 25 tavících pecí je v plánu. Do roku 2022 plánuje 36 hutí s celkovou kapacitou 81 milionů tun.
Goldman Sachs očekává, že cena niklu kvůli zákazu do tří měsíců stoupne na dvacet tisíc dolarů za tunu. Indonésie se loni na globálních dodávkách niklových rud podle mezinárodní skupiny pro nikl INSG podílela 26 procenty. Je důležitým dodavatelem do Číny, která je největším konzumentem niklu na světě a kov používá při výrobě nerezové ocele.
Velikost globálního trhu s niklem se odhaduje na 14 milionů tun. Již několik let je trh v deficitu. INSG očekávala, že letos bude na trhu chybět 84 tisíc tun niklu, o něco méně než loni. Nervozitu na trhu však v poslední době způsobily dvě události, a to zpráva o úniku odpadu z hutě na nikl v Papue-Nové Guinei, která vyvolala obavy, že závod bude muset zavřít, a plány firmy African Rainbow Minerals zavřít ztrátový důl na nikl v Jihoafrické republice.
Největším spotřebitelem niklu je ocelářský průmysl, kde se požívá pro legování ocelí. Nikl je také důležitou surovinou pro elektrické články s možností opětovného dobíjení. Niklohydridové baterie se používají mimo jiné v řadě mobilních telefonů či v přenosných svítilnách.