Trend
České firmy opouštějí daňové ráje ve velkém
15.04.2019 14:51
České firmy ve velkém začaly opouštět daňové ráje. Za první čtvrtletí se jejich počet snížil o 259, což je větší pokles než za celý rok 2018, 2017 i 2016. V zemích s daňovým zvýhodněním tak nyní sídlí 12 546 českých firem. Údaje zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, začal pozvolna klesat od roku 2015. "V prvních třech měsících letošního roku je ale rychlost stěhování z daňových rájů čtyřikrát rychlejší než v posledních třech letech. Jestli jde definitivně o změnu trendu, či jen o jednorázový výkyv, ukážou až další měsíce," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Odliv firem z daňových rájů táhnou Nizozemsko (-125) a USA (-122), mezi tradičními daňovými ráji naopak rostla obliba Malty (14 nových) a Lichtenštejnska (11). V kurzu jsou i nové, netradiční destinace, které jsou schopny nabídnout výhodné podmínky. Nejvíc nových českých firem tak v prvním čtvrtletí bylo ve Spojených arabských emirátech (12) a v Hongkongu (11).
Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, dosáhl 323,4 miliardy korun. Od konce loňského roku se snížil o 3,2 miliardy korun. Z daňového ráje je kontrolováno 2,52 procenta českých firem.
Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.
Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, kdy aféra tzv. Panamských dokumentů odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.