Bankéři: Česko na tom není tak zle, jak píšete
24.02.2009 19:50
Česká národní banka popřela informace o českém dluhu u západních bank, které se objevily v zahraničním tisku. Články například uváděly, že banky Česku půjčily 192 miliard dolarů. Ve skutečnosti to bylo jen 38 miliard. Nepřesná data by v době krize mohla negativně ovlivnit tuzemskou ekonomiku.
Například list Financial Times publikoval 19. února článek, jehož součástí byla tabulka, kde bylo uvedeno, že zahraniční banky do České republiky ke konci září 2008 půjčily 192 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun). "Česká národní banka považuje tuto tabulku a také doprovodný text za velmi zavádějící. Podle statistik centrální banky, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost České republiky vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," upozornili centrální bankéři.
ČTĚTE TAKÉ: Koruna prudce posílila. Tůma připustil možné zvýšení sazeb
Rozdíl mezi realitou a daty v článku byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Zdrojem byla statistika Banky pro mezinárodní platby se sídlem v Basileji, která eviduje aktiva mezinárodních bankovních skupin. Data zahrnují údaje lokálních bank v jednotlivých zemích, jež jsou bankovními skupinami vlastněny.
"Inkriminovaných 192 miliard dolarů je tak zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka," upozornila česká centrální banka. Zároveň uvedla, že jakékoli závěry týkající se kurzových či jiných přeshraničních rizik činěné na základě takto dezinterpretovaných čísel, jsou zcela neopodstatněné a zavádějící.
Bankéři: Česko je na tom dobře
Stanovisko ČNB podpořila Česká bankovní asociace (ČBA). "Ekonomická situace a stav bankovního sektoru je v České republice výrazně lepší než v mnoha dalších zemích střední a východní Evropy. Obezřetný přístup českých bank se projevil mimo jiné i v zanedbatelném množství úvěrů v cizích měnách, které tak nemohou ohrozit domácnosti ani bankovní systém. Česká bankovní asociace již upozorňovala, že generalizace hodnocení ekonomik střední a východní Evropy, například z úst zahraničních médií, může českou ekonomiku potenciálně poškodit," supozornil náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.
Za finanční krizí nestojí to či ono ekonomické paradigma, forma regulace nebo země, ale lidské selhání nebo hloupost. A další chyby ji prohlubují. Příkladem jsou časté mylné informace o České republice," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Ven ze škatulky rozvíjejících se zemí
Nejlepším způsobem, jak se takovým situacím vyhnout je podle Marka vyčlenit se ze škatulky rozvíjející se země a získat si respekt dlouhodobě zodpovědnou hospodářskou politikou.
Česká národní banka se rovněž ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že Česko je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.
"Rádi bychom zdůraznili, že v České republice tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila banka. Tento vývoj je způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější.
Když střední Evropa, tak celá
Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli.
Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři Česka, Polska, Maďarska a Rumunska.
Ilustrační foto: archiv Týdne, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.