Kalousek: České ekonomice pomohou německé balíčky
05.02.2009 11:46
Ministr financí Miroslav Kalousek v boji s hospodářskou krizí do značné míry spoléhá na to, že se s obtížemi vypořádají především v zahraničí. Německá protikrizová opatření považuje za významnější než ta domácí. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Ekonom. Kalousek na druhou stranu ale ujistil, že Topolánkova vláda při řešení hospodářské krize nezaspala.
Německo se zatím na podporu ekonomiky rozhodlo použít zhruba 80 miliard eur (asi 2,2 bilionu korun). V této částce jsou například pobídky pro lidi, kteří uvažují o nákupu nového automobilu, ale i podpora investic či snížení daní. "Snad mi v Německu odpustí cynickou větu o tom, že jejich balíčky na podporu poptávky mají pro nás několikanásobně větší význam, než nějaké balíčky na podporu spotřeby v Čechách," řekl Kalousek v rozhovoru pro Ekonom. Připomíná, že domácí ekonomika na osmdesát procent své produkce vyváží.
Na druhou stranu Kalousek ale ujišťuje, že Topolánkova vláda nezaspala. Dále zmínil, že prorůstová a protikrizová opatření zahrnutá v letošním státním rozpočtu dosahují už teď dvou procent HDP. Jsou tedy srovnatelná s tím, co připravili jinde v Evropě. Za větší nebezpečí než dočasný pokles hospodářského výkonu považuje další růst deficitu veřejných financí. "Pokud se teď, v zájmu boje s krizí zadlužíme, tak už veřejné rozpočty nikdo nedá nikdy dohromady," varoval Kalousek. Doplnil, že i proto vládní recepty na podporu ekonomiky zůstanou relativně levné.
ČTĚTE TAKÉ: NERV a Kalousek se shodli: nižší daně pro restaurace
Přednost mají mít projekty, kdy veřejné peníze budou stimulovat soukromé investice. Ať již jde o export či zachování pracovních míst. Kabinetu v boji s hospodářskou krizí radí Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ministr odmítl ale spoléhat se na velké plány, včetně rozsáhlejšího budování dálnic. Nevěří ani v možnost, že by se proti odporu zelených dala urychlit dostavba jaderné elektrárny Temelín. Připustil ale, že taková investice by mohla domácím firmám pomoci.
Opozici Kalousek vytkl populismus a spoléhání na schodkové hospodaření. To by navíc podle něj oddálilo vstup země do eurozóny. "Americký prezident Obama může do své ekonomiky napumpovat třeba bilion dolarů. Třeba připustí i inflaci a celý svět mu to pak možná zaplatí zpátky. Naše hospodářství takovou možnost nemá. Češi si to musí zaplatit sami," uzavřel Kalousek.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.