Antimonopolní úřad šetří ČEPS <span>kvůli solárním elektrárnám</span>

Ekonomika
29. 3. 2010 17:40
Boom solárních elektráren způsobuje státu problémy.
Boom solárních elektráren způsobuje státu problémy.

Boom solárních elektráren způsobuje státu problémy.Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat rozhodnutím správce přenosové soustavy ČEPS nepřipojovat do sítě žádné nové sluneční elektrárny. Uvedl to dnes zpravodajský server Aktuálně.cz. Správní řízení, v němž by ČEPS případně hrozila i pokuta, ale zatím nezahájil.   

"Mohu potvrdit, že jsme obdrželi ve věci slunečních elektráren několik podnětů. Komunikujeme s ČEPS a tuto věc nyní prošetřujeme," citoval server mluvčího antimonopolního úřadu Kristiána Chalupu. Odpojování slunečních a také větrných elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny by mohlo začít v létě příštího roku. V únoru to uvedl předseda představenstva a generální ředitel výhradního provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, Petr Zeman.   

ČTĚTE TAKÉ: Výkupní ceny elektřiny ze slunce se sníží 
                       Soumrak nad sluneční energií, její zlaté časy končí

Varoval přitom před technickými limity připojování slunečních a větrných elektráren do elektrické sítě. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) ale závěry ČEPS důrazně odmítá. Při současném tempu připojování solárních elektráren však podle Zemana hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.   

"Předpokládám, že ÚOHS se bude zabývat tím, zda ze strany ČEPS nedošlo ke zneužití dominantního postavení nebo kartelové dohodě s provozovateli distribuční sítě," vyjádřila se k záležitosti Markéta Peňázová, specialistka na soutěžní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Vzhledem k charakteru problému půjde ve výsledku o to, zda ČEPS měl k uvedenému kroku objektivní důvody, tedy hrozící přetížení soustavy. V případě, že přetížení skutečně hrozí, bude se dále zkoumat, jestli ČEPS udělal vše proto, aby takové situaci předešel," uvedla.   

Stop pro nové žádosti 

Průměrné zimní zatížení elektrické soustavy ČR je asi 12 tisíc megawattů. V letních měsících, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. ČEPS může podle svého vedení sáhnout z důvodu bezpečnosti provozu k odpojování zdrojů od sítě. Taková situace by podle Zemana mohla v souvislosti se slunečními elektrárnami poprvé nastat v letních měsících příštího roku.   

Na začátku února proto ČEPS vyzval distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren. ČEZ, E.ON a PRE žádosti vyhověly a kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě přestaly udělovat v polovině února.   

Energetický regulační úřad registroval 19. ledna 470 megawattů výkonu instalovaného v solárních elektrárnách. V současné době je podle Zemana povolena realizace více než 5000 megawattů solárních a větrných elektráren. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace je ale celkové číslo přesahující 5000 MW rezervací pro solární a větrné elektrárny, uváděné společností ČEPS, naprosto zavádějící a nepravdivé.

Důvodem je to, že část rezervované kapacity distribuční sítě se nevyužije. Kapacitu totiž vlastní spekulanti, kteří výstavbu nových zdrojů neplánují.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ