České slunce se stalo výnosným byznysem pro zahraniční investory. Obrovský zájem o sluneční elektrárny však podle státní firmy ČEPS začíná ohrožovat energetické přenosové sítě.
Česká republika představuje v současnosti podle Petra Zemana, šéfa státní firmy ČEPS provozující páteřní přenosovou soustavu, "fotovoltaický ráj". Výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren patří mezi nejvyšší v celé Evropě, což přilákalo do odvětví řadu investorů, i těch ze zahraničí.
Zájem o investice do lukrativního odvětví mají němečtí, japonští, američtí, ale i ruští investoři. Velkou příležitost přitom v tuzemské solární energetice vycítily zejména německé společnosti. Štědré výkupní ceny však přilákaly i takové eso, jako je Darby Overseas Investments patřící do finančního kolosu Franklin Templeton Investments.
ČTĚTE TAKÉ: Výkon solárních elektráren vyletěl ve středu Čech nahoru
Distributoři: Už žádné solární a větrné elektrárny
Odpojení solárních elektráren může začít příští rok
Důvodem obrovského zájmu investorů je výkupní cena 12 150 korun za jednu megawatthodinu, což je téměř dvakrát více než v sousedním Německu. Přesná čísla o tom, jak velký výkon solárních zdrojů postavili zahraniční investoři, však Energetický regulační úřad nesleduje.
Obrovské plány na výstavbu solárních zdrojů vyvolaly minulý týden velké pozdvižení: šéf ČEPS Zeman vyzval distribuční společnosti skupin ČEZ, PRE a E.ON, aby do svých distribučních sítí nepřipojovaly nové sluneční a větrné elektrárny. ČEZ a E.ON výzvě ČEPS vyhověly a nebudou už dávat souhlas na žádosti o připojení nových zdrojů.
Zeman dokonce varoval, že může dojít k odpojování slunečních elektráren od energetické sítě, aby nedošlo k přetížení celé přenosové soustavy. "Není rozdána taková kapacita, která by mohla způsobit black-out," oponuje předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.
Foto: Karel Šanda