Veto prezidenta Václava Klause k novele zákona o biopalivech vyvolalo nebývale ostrou reakci miliardáře Andreje Babiše, jehož Agrofert je jeden z největších hráčů na tuzemském trhu s biopalivy. Holding vyrábí ročně zhruba 135 tisíc tun metylesteru řepkového oleje, který se přimíchává do pohonných hmot.
"V rámci osobní prestiže a války s Evropskou unií prezident České republiky poškodil domácí zemědělce, výrobce biopaliv i image České republiky a vystavil zemi možným sankcím za neplnění závazků, které svým podpisem na přístupových dohodách k EU napomohl zavést," uvedl Andrej Babiš v prohlášení, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Podle Babiše prezident Klaus svým rozhodnutím narušil již uzavřené smlouvy mezi pěstiteli a zpracovateli a poškodil český zpracovatelský průmysl.
ČTĚTE TAKÉ: Biopaliva škodí víc než benzin, EU zřejmě změní politiku
Václav Klaus, který zmíněný zákon o ovzduší vetoval a vrátil poslancům k novému projednání, ve středu ve svém odůvodnění uvedl: "Pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny. Některé studie dospěly k závěru, že přírodě škodí více biopaliva než nafta a benzin."
Klaus také varoval, že "... cíl Evropské unie zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv na ropných pohonných hmotách až na deset procent může znamenat ve svém důsledku například i likvidaci lesů a jejich přeměnu na plantáže...".
"Seriózní a profesionální debata na téma biopaliva probíhá po období bezbřehého optimismu nejen v EU, ale po celém světě a odborníci z České republiky se v ní angažují. Zkoušky exhalací, pozitivní dopad na emise při provozu na tato paliva byla zpracována i odbornými ústavy v rámci České republiky a zde publikována nezávislými experty. Ti jednoznačně dokazují, že žádné negativní vlivy z emisí neexistují," oponuje Babiš ve svém prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Vítěz roku: Andrej Babiš expandoval a ničil Poláky
Vetovaný zákon zamířil zpět k projednání do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k rychle se blížícímu termínu voleb není vyloučeno, že se mu současná sněmovna již nebude moci věnovat. V takovém případě by se k zákonu vrátili poslanci nejspíš až na podzim a předpisy, které měly platit od června, by vstoupily v platnost mnohem později.
Foto: Jan Schejbal