Akciové společnosti Agrofert Holding, která stojí v čele stejnojmenné skupiny firem podnikajících v zemědělství, potravinářském a chemickém průmyslu, loni klesl zisk meziročně o 1,44 miliardy korun. Zisk se tak ztenčil z 6,832 miliardy v roce 2008 na 5,394 miliardy korun.
Agrofert Holding vlastní magnát Andrej Babiš, jehož majetek odhadl časopis TÝDEN na 35 až 48 miliard korun. Uplynulé dva roky jsou přitom pro Babiše skvělé. V roce 2008 společnost Agrofert Holding zvýšila čistý zisk z 861,25 milionu korun v roce 2007 na rekordních 6,8 miliardy korun. Tržby holdingu předloni vzrostly z 17,69 miliardy korun v roce 2007 na 19,88 miliardy korun.
Meziroční zhoršení hospodaření zapříčinila ekonomické krize, která se v zemědělství projevuje zejména propadem výkupních cen komodit. Na chemickém průmyslu se pak nepříznivě projevil propad automobilového průmyslu, který je velkým odběratelem od chemiček.
ČTĚTE TAKÉ: Forbes počítá Kellnera, Bakalu a Babiše mezi boháče
Rok 2009 byl podle Babiše historicky nejhorší pro zemědělskou a chemickou část skupiny, v níž největší ztráty zaznamenaly společnosti Duslo Šala a Synthesia Pardubice.
Skupině Agrofert Holding loni podle předběžných neauditovaných výsledků klesly nekonsolidované tržby o 5,83 miliardy na 137,32 miliardy korun. Výsledek zahrnuje 152 přímo řízených firem z celkového počtu zhruba 250 podniků, v nichž má Agrofert majetkovou účast.
Ve výsledku jsou poprvé zahrnuty také tržby skupiny Agropol a olomoucké mlékárny Olma, které se staly součástí Agrofertu v loňském roce. Bez těchto firem by byl meziroční propad tržeb výraznější, dosáhl by 23 miliard korun, tedy 16 procent oproti roku 2008, uvedl Babiš.
ČTĚTE TAKÉ: Vítěz roku: Andrej Babiš expandoval a ničil Poláky
Agrofert loni posílil svou pozici jedničky tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, když dokončil akvizici svého největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group patřícího do té doby podnikateli Jiřímu Malúšovi. Babiš, který je jediným vlastníkem Agrofertu, tak získal skupinu s ročním obratem přesahujícím patnáct miliard korun, významnou zejména pro své kapacity na skladování zemědělských komodit a kvůli pozici v oblasti zpracování drůbežího masa.
Druhá největší tuzemská mlékárna Olma se stala součástí skupiny Babišových firem začátkem loňského roku. Agrofertu patří také například druhá největší česká pekárna Penam, součástí holdingu je i společnost Kostelecké uzeniny, největší tuzemský zpracovael masa. Skupina, která zaměstnává zhruba 25 tisíc lidí, chce i nadále expandovat ve střední Evropě.
Foto: Jan Zatorsky