Bezděk: Imigranti <span>prohloubí deficit</span> důchodového systému

Ekonomika
17. 3. 2010 14:15
Vladimír Bezděk, šéf komise pro přípravu důchodové reformy.
Vladimír Bezděk, šéf komise pro přípravu důchodové reformy.

Vladimír Bezděk, šéf komise pro přípravu důchodové reformy.V dlouhodobém horizontu imigrace cizinců důchodový systém nespasí, ale povede k jeho většímu deficitu. Výsledky nové studie sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Vladimír Bezděk, šéf expertní komise ministerstva financí pro přípravu důchodové reformy.

Příliv cizinců se v tuzemsku diskutuje jako jeden ze způsobů řešení problému stárnoucí populace a ztrátového důchodového systému.

Podle nové studie týmu Vladimíra Bezděka by kvůli zachování současné pracovní síly, která je asi 5,2 milionu lidí, muselo do Česka počínaje zhruba rokem 2020 přicházet 45 až 75 tisíc cizinců ročně. "Je pak jen otázka času, kdy efekt toho, že i migrantům musíte vyplácet penzi, na kterou získali nárok, když pracovali a odváděli pojistné, převáží efekt extra příjmu a na netto bázi povede k většímu deficitu dlouhodobě," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vladimír Bezděk, šéf expertní komise ministerstva financí pro přípravu důchodové reformy.

ČTĚTE TAKÉ: Škromach otočil. Důchod 15 tisíc měl jen lákat voliče

S tím souhlasí i další člen komise. "Ani výrazně zvýšená imigrace problém důchodového systému není schopna vyřešit a může udělat problém v budoucnu," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

Reforma tuzemského ztrátového důchodového systému je přitom naléhavá. Podle nedávných závěrů nově ustavené takzvané Bezděkovy komise totiž - v případě, že by se neprovedly žádné reformy - hrozí důchodovému systému kolem roku 2050 v dnešních cenách schodek kolem 120 miliard korun ročně.

Skutečnost je horší

Nová studie Bezděkovy komise navíc pracuje s ideálními předpoklady příchodu cizinců a nezohledňuje ani náklady například na sociální integraci. "Kde to šlo, tak jsme to pro ten důchodový systém nastavili jako kombinaci nejpříznivějších možností," doplňuje Bezděk.

Studie předpokládá, že budou přicházet pouze lidé ve věku třicet až čtyřicet let, což je optimální pracovní síla. Přijdou sem jen pracovníci, nikoli jejich rodina, která by zatížila okamžitě řadu jiných veřejných výdajů typu zdravotní, sociální pojištění atd. Navíc předpokládá, že cizinci v tuzemsku nebudou žít ve stáří a penzi jim stát bude posílat do jejich země. "Takže extrémní sestavy scénářů a stejně i v tom samotném důchodovém systému to dlouhodobě ničemu nepomáhá," komentuje výsledky studie Bezděk.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ