Sporná podpora
Bilion korun pro zelený proud? NKÚ přestřelil, tvrdí solárníci
06.01.2015 13:30 Původní zpráva
Více než bilion korun coby podpora solárním či větrným elektrárnám do roku 2030, jak ji odhaduje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), je nepřesná a přestřelená částka. Tvrdí to Aliance pro energetickou soběstačnost a Česká průmyslová fotovoltaická asociace.
Jen v letech 2011 až 2014 činila podle NKÚ finanční podpora na výrobu elektřiny z biomasy, vody, slunečního záření a bioplynu bezmála 157 miliard korun. Nejvíce peněz přitom získaly fotovoltaické elektrárny. Úřad dále sdělil, že podstatnou část z odhadovaného bilionu korun do roku 2030 zaplatí odběratelé na příplatcích ke spotřebovanému proudu.
Podle Aliance pro energetickou soběstačnost a České průmyslové fotovoltaické asociace ovšem NKÚ hodnotí obnovitelné zdroje energie povrchně. Tvrdí, že částka na podporu zelené elektřiny bude nižší.
Obě sdružení ve společném prohlášení uvedly, že mezi lety 2011 až 2014 úřady nevyplatily provozovatelům solárních elektráren kvůli nově zavedené solární dani okolo 20 miliard korun. "Tuto skutečnost NKÚ nijak ve svých propočtech nezohledňuje," tvrdí organizace. Dodaly, že v roce 2013 byl desetiprocentní srážkový odvod pro fotovoltaiku prodloužen na celou dobu podpory, tedy až do roku 2030, což bude mít dopad na objem vyplacené podpory.
Kromě solární daně připomněla sdružení i další zpětná rozhodnutí státu vůči fotovoltaice včetně zrušení daňových prázdnin, změnu odpisovaných sazeb nebo poměrně vysoké recyklační poplatky, což změnilo návratnost investic do solárních panelů. "Pokud NKÚ tvrdí, že byla návratnost solárních projektů sedm let, evidentně zmiňované retroaktivní kroky do rozpočtu nezahrnoval," konstatovaly organizace.
Sdružení rovněž zpochybňují celkovou výši podpory, jak ji Nejvyšší kontrolní úřad odhaduje. "Spornou otázkou v hodnocení NKÚ je také celkový bilion korun vyplacený pro provozovatele obnovitelných zdrojů do roku 2030. Z výše uvedených rozporů je zřejmé, že částka bude významně nižší," konstatovala Aliance pro energetickou soběstačnost spolu s Českou průmyslovou fotovoltaickou asociací.
Sdružení s odvoláním na expertní propočty sdělila, že spalování uhlí a další fosilních paliv stojí ročně na škodách na zdraví a na majetku více než 50 miliard korun ročně. "Právě využití obnovitelných zdrojů pomáhá tyto škody snižovat. Podpora pro obnovitelné zdroje navíc byla nutná na počátku, nové instalace se bez ní po roce 2020 obejdou úplně," připomněly organizace, podle nichž se NKÚ "hodnocení podpory obnovitelných zdrojů nepovedlo".
"NKÚ ve své zprávě hodnotící podporu obnovitelných zdrojů zapomněl na řadu faktorů, a tak je výsledkem jen povrchní zpráva bez souvislostí, která posiluje mýty o šetrné energetice," řekl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.