Dopad recese se projevil na platech v Česku. Hrubá měsíční mzda činila v prvním čtvrtletí v průměru 22 328 korun, což je o 3,1 procenta více než za stejné období loňského roku. Po přihlédnutí k inflaci jsou však Češi bohatší pouze o jedno procento. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Čerstvá data vycházejí z nové metodiky výpočtu průměrné mzdy, která nyní zahrnuje i údaje za firmy s méně než 20 zaměstnanci, odráží tedy celé národní hospodářství.
"Výsledky tak potvrdily obavy z prvních dopadů hospodářské krize na mzdový růst v České republice, když nominální nárůst průměrné mzdy v podnikatelské sféře dosáhl pouze 2,9 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda meziročně o 4,3 procenta. Nominálně se rozdíl mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou snížil na 20 korun," upozornil ČSÚ.
Reálnému poklesu mezd zabránila nízká inflace
V prvním čtvrtletí loňského roku přitom průměrná mzda stoupla o více než deset procent. Za celý rok 2008 narostly výplaty o 8,5 procenta, tedy nejvíce od roku 2001. Příjmy však lidem výrazně ukrojila inflace; reálně jim zbylo v peněženkách pouze o 2,1 procenta více, což bylo naopak nejméně za posledních deset let. Vzhledem k poměrně nižší inflaci v prvním kvartálu 2009 vzrostla celková reálná mzda meziročně o jedno procento.
ČTĚTE TAKÉ: Průměrný Čech bere 23 542 korun
Pode průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) zmrazuje nebo dokonce snižuje náklady na odměňování více než 60 procent společností.
Ani podle analytiků se mzdy letos zvyšovat téměř nebudou. Prioritou bude udržení zaměstnanosti. "Zaměstnanci jsou spokojeni s tím, že si udrží své místo, a snaha o zvýšení mzdy se posouvá až na druhé pořadí. Nízký růst mezd a rostoucí nezaměstnanost pak samozřejmě povedou k pouze umírněnému letošnímu růstu spotřeby domácností okolo jednoho procenta," uvedl pro ČTK Jiří Škop z Komerční banky.
Kdo je na tom nejhůře? Zaměstnanci restaurací a hotelů
Český trh práce byl však vlivem hospodářské krize postižen nerovnoměrně. "Krize nezasáhla všechna průmyslová odvětví a některé sektory budou tradičně navyšovat mzdy. Nicméně očekávané navýšení, průřezové přes všechna odvětví, nebude vyšší než 1,7 procenta," uvedla Katarína Smrčková z PwC.
ČTĚTE TAKÉ: Mladí v Praze si vydělají o třetinu více než jinde v Česku
Podle analýzy ČSÚ dosahovalo nejvyšší nominální průměrné mzdy odvětví "peněžnictví a pojišťovnictví" (53 987 Kč). Tam však v prvním čtvrtletí odměny stagnovaly. Nejnižší průměrná mzda byla v odvětví "ubytování, stravování a pohostinství", které zároveň zaznamenalo největší meziroční pokles, a to o více než šest procent.
Státním zaměstnancům vzrostly platy o 6,4 procenta
Odlišně se vyvíjely i mzdy v soukromém a veřejném sektoru. Zaměstnancům státu, kteří tvoří necelou čtvrtinu všech pracujících, se průměrné mzdy meziročně zvýšily o 6,4 procenta na 23 715 Kč. V soukromém sektoru vzrostly v průměru výplaty o dvě procenta na 21 876 korun.
Hospodářská krize se na vývoji průměrných mezd odrážela protichůdně. K poklesu mezd vedl fakt, že velká část podniků přistoupila k úpravě pracovní doby. Zaměstnanci často zůstávali v pátek doma s náhradou mzdy ve výši zhruba 60 procent průměrné mzdy. Naopak na nárůst celkové průměrné mzdy tlačilo masové propouštění, kdy o práci přišli většinou méně kvalifikovaní pracovníci s podprůměrnou mzdou.
Foto: Jan Zatorsky, ČTK