Po firmách začala krize drtit domácnosti. Počet insovenčních návrhů, které na sebe letos za jedenáct měsíců lidé podali, stoupl o tři čtvrtiny na 8452. Situace firem se naopak stabilizuje.
Ekonomická recese, kterou firmy začaly citelně zaznamenávat ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, dopadá od letošního pololetí i na fyzické osoby. Hlavně kvůli ztrátě zaměstnání řada osob nezvládá splácet své dluhy a situaci se snaží řešit oddlužením. O oddlužení v letošním roce požádalo 2850 osob, u 1863 případů bylo oddlužení povoleno, tedy téměř 65 procent všech žádostí.
Rekordní počet žádostí o oddlužení byl podán v měsíci listopadu, kdy o oddlužení požádalo celkem 458 osob. Počet insolvenčních návrhů fyzických osob, tzn. spotřebitelů překročil o 14 procent počet insolvenčních návrhů firem.
ČTĚTE TAKÉ: Krachů firem rapidně přibylo
Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je vyhlášen konkurz. V letošním roce tomu tak bylo ve 344 případech.
Situace firem se stabilizuje
Firemní bankroty se na podaných návrzích podílejí 56 procenty. Z toho pouze 393 insolvenčních návrhů se týká podnikatelů - fyzických osob. Řešením insolvenčních návrhů firem je konkurz či reorganizace. V letošním roce bylo prohlášeno 1425 konkurzů. Reorganizace byla povolena u 13 firem.
Dalších 1576 insolvenčních návrhů bylo zamítnuto, přičemž nejčastějším důvodem zamítnutí byl naprostý nedostatek majetku (zhruba v 90 % případů). Zamítnutí insolventního návrhu pro nedostatek majetku je podkladem pro výmaz dlužníka z obchodního rejstříku.
Podle odhadu společnosti Creditreform, která insolvenční rejstřík sleduje, bude v roce 2009 bude podáno více než devět tisíc insolvenčních návrhů, což představuje nárůst o 70 procent ve srovnání s rokem 2008. Podíl firemních bankrotů bude činit pět tisíc. Dynamičtější nárůst ale zaznamenají bankroty fyzických osob - spotřebitelů. Hlavně kvůli ztrátě zaměstnání.
Foto: Karel Šanda