Česká republika je 37. nejsvobodnější ekonomikou na světě. Vyplývá to z každoročního žebříčku Indexu ekonomické svobody americké nadace Heritage a deníku Wall Street Journal.
Žebříček, který hodnotí deset aspektů hospodářství, porovnává celkem 183 zemí. Rozhodující je úroveň vlastnických práv, regulace mezd a cen nebo obchodní bariéry. Nejsvobodnější ekonomikou světa je již patnáctým rokem Hongkong, naopak nejmíň se heslem "laissez-faire" již tradičně řídí Severní Korea.
Česká republika získala 69,4 bodu ze sta možných a udržela si tak svou pozici z předchozího roku. Sousední Slovensko si o jedno místo pohoršilo a skončilo s Českem na stejné příčce.
Česku podle nadace pomohlo především zlepšení stavu veřejných financí a snížení úrovně korupce. "Česká republika je hodnocena jako 21. ze 43 evropských zemí a její celkové skóre je vyšší než regionální i světový průměr," uvádí studie. Nicméně korupce zůstává problémem české ekonomiky, stejně jako příliš velká byrokracie.
ČTĚTE TAKÉ: Česko je v korupci na 45. místě na světě
Tvůrci při sestavování indexu zkoumali obchodní politiku, daňovou zátěž, zásahy vlády do ekonomiky, měnovou stabilitu, tok kapitálu, zahraniční investice, bankovní a finanční sektor, mzdy a ceny, vlastnická práva, regulaci a černou ekonomiku.
Hongkong vévodí žebříčku od jeho prvního zveřejnění v roce 1995. Dalšími "nejsvobodnějšími ekonomikami" jsou v pořadí Singapur, Austrálie, Irsko, Nový Zéland, USA a Kanada. Česká republika v žebříčku porazila například Francii a Itálii, tedy země s tradičně silnými odbory.
Foto: Wong Maye-E