Česká stopa na šampionátu: Budweiser nesmí na ruské stadiony

Ekonomika
2. 7. 2018 16:28
Na letošním mistrovství má Budweiser jméno zkrácené.
Na letošním mistrovství má Budweiser jméno zkrácené.

Ačkoliv je oficiálním pivem fotbalového šampionátu americký Budweiser, jeho výrobce o tom v Rusku "nesmí mluvit". Takový je mimo jiné pikantní důsledek známkoprávního sporu mezi pivovarnickým gigantem Anheuser Busch-InBev a Budějovickým Budvarem.

Značku "Budweiser" má totiž v Rusku oficiálně registrovanou národní podnik Budějovický Budvar, což platí nejen pro prodej piva s tímto jménem, ale i na všechny propagační a reklamní akce na ruském území. Fotbaloví fanoušci, kteří pravidelně sledují fotbalové šampionáty si tak mohli letos všimnout významné změny. Místo všudypřítomných reklamních nápisů "Budweiser", lemující fotbalová hřiště na uplynulých mistrovstvích v Jihoafrické republice a Brazílii, tak na mantinelech svítí jen zkrácený název "Bud". A podobné je to i s cenou pro nejlepšího hráče utkání.

"Budějovický Budvar vlastní exkluzivní práva na využívání značky Budweiser v Rusku. A tato práva musí být pochopitelně respektována i v době světového šampionátu ve fotbale," řekl Týdnu.cz mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec.

Zřejmě jedinou "českou" stopou na fotbalovém mistrovství tak zůstává právě fakt, že jeho oficiální pivo, kterým je už dlouho americký Budweiser, musí být kvůli sporům s Budvarem prezentováno ve zkrácené, ale méně známé verzi "Bud". A to i přesto, že na webech AB-InBev i světové fotbalové asociace je oficiálním pivem šampionátu "Budweiser". Na ruských stadionech se ale žádný nápis nebo propagace s tímto názvem nesmí objevit.

Tento příklad zároveň dokazuje, jak palčivý je pro AB-InBev jeho spor s mnohem menším českobudějovickým konkurentem. Největší světový výrobce piva je dlouholetým partnerem světové fotbalové asociace FIFA a se značkou Budweiser zároveň sponzorem fotbalových šampionátů. Jakmile se ale šampionát koná v zemi, kde má práva na tuto značku Budějovický Budvar, což je právě příklad Ruska, může na propagaci své "vlajkové lodi a nejznámější světové značky" zapomenout. Oficiálním pivem a sponzorem šampionátu v Rusku je Budweiser, stamiliony diváků na celém světě vidí na stadionech ale jen "Bud".

Stejný důsledek má však spor mezi oběma pivovary i pro Budějovický Budvar, pokud je naopak zase on sponzorem akce v zemi, kde "vládne" jeho americký konkurent. Příkladem může být nedávný hokejový šampionát ve Švédsku. I když byl Budvar se značkou Budweiser sponzorem českého týmu, na dresech musel využít český ekvivalent "Budějovický". Ve Švédsku má značku registrovanou AB-InBev.

Oba pivovary spolu vedou známkoprávní spor o značku Budweiser už přes sto 100 let. Budějovický Budvar hájí své právo na využívání této značky staletou tradicí výroby piva v Českých Budějovicích, známých také pod německým názvem Budweis. Jeho právníci tvrdí, že zakladatel amerického pivovaru Anheuser Busch začal tuto značku využívat ve Spojených státech právě proto, že byla oblíbená mezi německými přistěhovalci z Evropy. AB-InBev ale tento výklad odmítá s tím, že název nemá s Českými Budějovicemi nic společného.

Budvar vedl nebo ještě vede se svým nadnárodním konkurentem zhruba 300 sporů v mnoha zemích světa, podle vedení tohoto jediného národního podniku v Česku byli přitom Češi úspěšní zhruba v 70 % případů. AB-InBev, který vznikl spojením Anheusera Busche s brazilsko-belgickou skupinou InBev, vyrobí ročně takřka 400 milionů hektolitrů piva, což znamená, že takřka každé třetí pivo, vyrobené na zeměkouli, pochází právě od tohoto výrobce. V Česku mu patří druhý budějovický pivovar Samson. Národní podnik Budějovický Budvar vyrobil loni zhruba 1,6 milionu hektolitrů piva, přičemž 61 % své produkce vyvezl do 76 zemí světa.

Marek Kerles

Autor: Marek KerlesFoto: , ČTK/DPA/Frank Hoermann/SVEN SIMON

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ