Česko a euro? Prozatím <span>hudba budoucnosti</span>

Ekonomika
7. 10. 2009 16:38
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeská republika v současné době neplní dvě z pěti maastrichtských kritérií, která EU považuje za nezbytná pro přijetí eura. Největším problémem je deficit veřejných rozpočtů, který v roce 2009 pravděpodobně dosáhne výše okolo 5,5 procenta HDP.

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše by však v budoucnu pro Českou republiku neměl být větší problém toto kritérium plnit. "Vysoký deficit veřejných rozpočtů nebyl způsoben strukturálními problémy, ale obrovským propadem příjmů, například výběr daně z příjmu právnických osob se v některých měsících snížil až o 40 procent," vysvětluje Bureš.

ČTĚTE TAKÉ: Brusel zahájil řízení s Českem. Kvůli rozpočtovému schodku
                        Bývalý hlavní ekonom MMF: S eurem určitě nespěchejte

Podobný názor má také ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Fiskální deficit v poměru k HDP se bude v příštích několika letech pozvolna snižovat. Tříprocentní limit však bude Česká republika schopna dodržet až zhruba okolo roku 2014," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Termín přijetí eura - otázka pro politiky

Oba oslovení ekonomové se shodují také na nutnosti snížit podíl mandatorních výdajů na celkových výdajích státního rozpočtu. Podle Bureše se nejpozději v roce 2011 nevyhneme nárůstu veřejného dluhu nad 40 procent HDP, přiblížení ke kritické mezi 60 procent prý v nejbližší době v žádném případě nehrozí.

Ilustrační fotoTermín přijetí eura závisí podle Bureše hlavně na politické vůli. "Domnívám se, že otázka přijetí či nepřijetí eura není v tuto chvíli zásadní. Obecně platí, že čím více se Česká republika bude blížit ekonomické úrovni eurozóny, tím více budou převažovat mikroekonomická pozitiva z přijetí eura nad potenciálními makroekonomickými riziky," tvrdí Bureš.

"Vstup České republiky do systému ERM II v roce 2010 by byl podle mého názoru předčasný. Schválený vládní balíček sice přibližuje Česko eurozóně, ale přijetí eura bych neviděl reálné dříve než v roce 2015," řekl Rožumberský s tím, že vstup do ERM by nebyl vhodný dříve než za dva roky.

ČTĚTE TAKÉ: Singer: Euro můžeme mít do tří let. Chce to nůž na krk

Co možná nejrychlejší přijetí eura má podporu podnikové sféry, pro kterou by znamenalo snížení transakčních nákladů a eliminovalo kolísavost kurzu, která způsobuje šoky především exportérům. Česká národní banka by však přišla o možnost provádět vlastní měnovou politiku a podle některých ekonomů by se zvýšilo riziko nárůstu inflace.

 

 Maastrichtská konvergenční kritéria

 Kritéria - rozpočtová

 Podmínka

 Stav v České republice

Vládní deficitDo 3 % HDPPředp. 2009 - 5,5 % HDP - NEPLNÍ
Veřejný dluhDo 60 % HDP34,5 % - PLNÍ

 Kritéria - měnová

  
Cenová stabilitaRoční průměr inflace do 1,5 % nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflacíSrpen 2009 - 0,2 % - PLNÍ
Stabilita měnového kurzuMin. dvlouletý pobyt v ERM II bez porušení patnáctiprocentního fluktuačního pásma a devalvace měnyČR není členem ERM II - NEPLNÍ
Úrokové míryDesetileté vládní dluhopisy s úrokovou mírou do 2,0 % nad průměrem vládních dluhopisů tří zemí eurozóny s nejlepší cen. stabilitou5,01 % - PLNÍ

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ