Česká republika je teoreticky schopna přijmout euro do tří let, chybí však politická vůle učinit potřebná opatření, řekl pro on-line deník TÝDEN.cz viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.
"Technicky jsme schopni být za tři roky v euru, pokud někdo přijde a seškrtá deficit státního rozpočtu řádově o 60 miliard. Problém není technický, ale politický," uvedl Singer pro TÝDEN.cz. "Kritérium rozpočtu se dá ale řešit poměrně rychle, máte-li nůž na krku, akorát to hodně bolí. V tak vážné situaci zatím zřejmě nejsme, nicméně není vyloučeno, že se do ní dostaneme a ta drastická opatření budeme muset učinit," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Koruna zatím Česko drží. Ale rozpočet bude ještě drama
Koruna posiluje. Investoři zatím politiku neřeší
Po schválení Janotova úsporného balíčku je jisté, že schodek veřejných financí bude v příštím roce minimálně 163 miliard korun, což má představovat asi 5,2 procenta hrubého domácího produktu. Jedna z podmínek pro přijetí jednotné evropské měny přitom požaduje udržet deficit veřejných financí pod třemi procenty bohatství země.
Další zlevnění peněz
V současnosti centrální banka přitom uvažuje kvůli posilování české měny další snížení klíčové úrokové sazby, která je už nyní na historicky nejnižší úrovni 1,25 procenta. "Účinnost tohoto nástroje se ale snižuje, strategie "napřed vystřílíme náboje, pak zkusíme něco jiného" už nefunguje. Proto centrální banky hledají nové možnosti," dodal.
Dlouhodobě však Singer předpokládá, že koruna bude nadále posilovat. "Třikrát, od okamžiku, kdy jsme uvolnili kurz, došlo k velkému výkyvu, jinak ale koruna plus minus stále posiluje. Poslední výkyv je zřejmě u konce, a tak se koruna může vrátit ke klidnějšímu, ale setrvalejšímu období posilování," hodnotí Singer vývoj české měny.
ČTĚTE TAKÉ: ČNB sazby nezměnila. Příště může začít zvyšovat
Hampl: Oživení české ekonomiky bude mít tvar písmene W
Právě vzhledem k posilování koruny a recesi se ekonomika potýká s velmi nízkou inflací. "Hrozí vážné riziko podstřelování inflačního cíle," podotýká Singer.
Bankéř se vyjádřil i k současné krizi, která je podle něj v nejlepším případě zhruba ve dvou třetinách. ČNB navíc očekává další růst objemu nesplácených úvěrů.
Krize však podle Singera může změnit závislost české ekonomiky na automobilový průmysl. "Krize přispívá k tomu, že se rozvíjí orientace na jiné obory, protože přes autoprůmysl by řada výrobců nepřežila. Ta zkušenost podle mě strukturu průmyslu trochu změní," okomentoval pro TÝDEN.cz viceguvernér Singer.
Foto: Karel Šanda, archiv Týdne