Pivo v plechovkách si české pivaře za dvě desetiletí jeho tuzemské výroby nezískalo, při koupi baleného piva stále jednoznačně upřednostňují láhve. Podíl plechovkového piva na výstavu tuzemských pivovarů pro domácí trh se v posledních letech pohybuje kolem tří procent, lahvové naopak tvoří téměř polovinu prodejů a jeho podíl rok od roku roste. Vyplývá to z vyjádření pivovarů.
Kromě tradicionalismu českých pivařů je podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého hlavní příčinou malé obliby plechovkového balení jeho cena. "Lahvové pivo je většinou ve vratných lahvích a tam cena obalu v ceně jednoho piva tvoří zhruba 50 haléřů. Plechovka je nevratným obalem a její cena tvoří v ceně jednoho piva nejméně tři koruny," uvedl.
"Zálohované láhve jsou v porovnání s plechovkami ekologičtějším obalem. Rozvinutý systém vratných obalů je velkou výhodou českého pivního trhu, a to jak vůči životnímu prostředí, tak i vůči zákazníkům," uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček. Prodeje v plechovkách pivovarům rostou v čase letních a zimních dovolených. Díky své nižší váze a nerozbitnosti jsou totiž plechovková piva oblíbeným nápojem na cestách.
ČŤETE TAKÉ: Nabídka pivních speciálů od roku 2004 zdvojnásobila
"Plechovkové pivo u nás spotřebitelé preferují především kvůli jeho praktičnosti, to znamená snadné přenositelnosti a absenci nutnosti vracet obal v místě prodeje," uvedl mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík.
Velkou část vyrobeného plechovkového piva tuzemské pivovary vyvážejí. "Plechovky tvoří přibližně 15 procent našeho exportu. Vyváží se na ´plechovkové´ trhy, jako například do Kanady, Finska, Norska nebo Dánska," uvedl Mareček. "Do těchto zemí vozíme přibližně polovinu piva v plechovkách a polovinu v lahvích," dodal.
Některé tuzemské pivovary se stáčení piva do plechu vyloženě vyhýbají. "Značka Bernard se řadí mezi prémiová piva, a proto pivo do plechu nestáčíme, a ani nepředpokládáme, že bychom v budoucnu stáčeli. Druhým důvodem je, že pivo nepasterizujeme, což je předpoklad pro stáčení piva do konzervy," řekl ČTK mluvčí Rodinného pivovaru Bernard Zdeněk Mikulášek.
Přes růst prodejů baleného piva v posledních letech zůstává českým specifikem vysoká obliba točeného piva. Podobné oblibě se hospodským natočený orosený půllitr těší pouze v Irsku, všude jinde pivaři preferují pivo balené. Podle Veselého jsou důvody rostoucí spotřeby baleného moku především ekonomické. "Je to dáno faktem, že pivo v gastronomii, tedy převážně točené, má zhruba dvojnásobnou cenu proti pivu kupovanému v maloobchodě, tedy především lahvovému," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Heineken posiluje, kupuje aktivity mexické FEMSA
Trendem posledních měsíců se na českém trhu stává pivo v plastových lahvích. Nabízí jej stále více pivovarů, i ty, které se mu dlouho vyhýbaly. Balí do něj však spíše lacinější piva. Vzrůstající zájem o pivo v plastových lahvích dokládá i průzkum společnosti Nielsen, podle něhož prodej piva baleného v PET lahvích od loňského května do října vzrostl pětinásobně. Přesto je podíl tohoto obalu na celkovém výstavu zanedbatelný, v pololetí roku 2009 dosáhl zhruba půl procenta.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal