Změna
ČNB poslala do oběhu nové bankovy. V čem jsou jiné?
05.09.2018 14:00
Česká národní banka do oběhu uvedla nové vzory bankovek v hodnotě sto a dvě stě 200 korun. Celkový vzhled bankovek zůstal zachován. Nové bankovky ale mají posílené bezpečnostní prvky proti padělání a umožní snadnější zpracování na technických zařízeních. Starší bankovky nadále zůstanou v platnosti a budou postupně nahrazeny novým vzorem. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj jde o poslední změnu bankovek na příštích pět let.
"Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu," uvedl Rusnok. Nové bankovky budou mít poprvé jeho podpis jako guvernéra centrální banky.
Ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček uvedl, že letos bude vyrobeno a dodáno 40 milionů stokorunových bankovek a 35 milionů dvousetkorunových. "Nahrazeny v oběhu budou ovšem postupně a budeme ještě spotřebovávat i ty staré vzory," uvedl. Podle něj tak celá výměna za nové vzory bude trvat tři až 3,5 roku.
Výrobní cena bankovek je proti starším vzorům podle Ducháčka mírně dražší. "Výrobní cena za jednu bankovku je kolem dvou korun," uvedl. Dodal, že životnost bankovek závisí na hodnotě bankovky. V případě stokorun a dvousetkorun je 2,5 až tři roky. V případě nejvyšší bankovky za 5000 korun může být až 15 let.
V případě ochranných prvků nových bankovek byl například doplněn vodoznak o číslice a symbol. Dále je ochranný proužek širší a v závislosti na úhlu dopadu světla mění barvu. Změny jsou i v bezpečnostních prvcích, které jsou viditelné v ultrafialovém světle, doplněny byly například ornamenty.
K budoucnosti českých bankovek Rusnok uvedl, že jsou z hlediska výtvarné hodnoty i ochranných prvků moderní, krásné a funkční. Navíc se relativně málo padělají. "S ohledem na efektivnost peněžního oběhu, což nás docela stojí náklady, se domníváme, že s těmi stávajícími bankovkami jsme schopni ještě hodně dlouho vydržet," uvedl guvernér.
Stejně tak české bankovky podle Rusnoka nepotřebují díky své kvalitě a potřebám peněžního oběhu inovace, například nahradit papír polymerem. Polymerové bankovky už některé státy zavedly, třeba Austrálie a Británie. Ve srovnání s papírovými bankovkami obsahují další bezpečnostní prvky nepoužitelné na papírových. Navíc jsou odolnější proti poškození.
V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorunových bankovek je 62,2 milionu a dvousetkorunových bankovek 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku. Největší podíl v oběhu má tisícikoruna, těch je 138,2 milionu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.